
От Гражданския съвет към ВСС предлагат три месеца “буферен” период, за да се разпределят делата
Прокурори от 12 държави, които работят по дела срещу организираната престъпност, корупцията и тероризма, защитиха съществуването на специализираното правосъдие у нас. То спира работа на 28 юли тази година. Това става три месеца след обнародването на промените, както гласи законът.
Заради закриването му постоянната конференция на прокурорите приела нарочна декларация. В нея се изразявала загриженост.
“Прекратяването на работата на Специализираната прокуратура противоречи на препоръките на ЕС и принципите на ООН срещу транснационалната престъпност”, се казва в единното становище на участниците в прокурорската мрежа.
В нея са магистрати от Италия, Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Черна гора, Гърция, Унгария, Северна Македония, Румъния, Словения и Сърбия.
“През последните 2 години и над нас имаше огромен натиск от политическата власт. Очевидно така е в повечето държави, така и ще бъде. Специализирани прокуратури трябва да има във всяка държава”, е мнението на представителя на Словения.
“Невероятно е случващото се в България”, възкликва представителят на Албания. Според прокурора от Италия това било “огромна стъпка назад в борбата с организираната престъпност, която е недопустима за страна членка на ЕС”.
“Като пионери в създаването и работата на подобни специализирани институции си даваме ясна сметка за това”, е мнението на Италия.
В декларацията се казва още, че закриването на нашето спецправосъдие ще окаже отрицателно влияние върху работата на другите прокуратури. Документът ще бъде изпратен на европейските институции и на Конституционния съд. Там е образувано дело по искане на главния прокурор Иван Гешев. Съдиите трябва да кажат дали закриването противоречи на основния закон.
Според шефката на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова то ще доведе до правен хаос.
След 28 юли тя нямала да има право да прехвърля дела, защото няма вече да е административен ръководител. Преди това компетентна да разследва организираната престъпност е само спецпрокуратурата. Затова Маджарова не можела да изпраща делата на друга прокуратура.
“Само в регистратурата по класифицирана информация обемът на преписки е около 18 000 единици. Само тези преписки да се прошнуроват, тъй като там режимът е по-специален и рестриктивен, ще отнеме минимум една година”, обясни още Маджарова.
От Гражданския съвет към ВСС настояват да се даде “буферен” период от три месеца. Целта била да се довършат или пренасочат започнатите преписки и дела.
В този “буферен” период спецсъдилищата и спецпрокуратурите нямало да започват работа по нови преписки и дела.