
- Нарушава се автономността, твърди Ива Митева от ИТН
- Правила винаги е имало, отвърна ѝ Денков
Нови правила за атестация на преподавателите в университетите ядосаха професорите и доцентите. И те дори заплашиха с протести министъра на образованието Николай Денков.
С реформата е свързано и отпускането на още 20 млн. лв. към висшите учебни заведения за заплащане на преподавателите, което пък ядоса “Има такъв народ”. Проблемът бе тема на коалиционен съвет в понеделник следобед. Защото министърът планира да вкара парите в промени в Закона за висшето образование между първо и второ четене.
“Напрежението идва от хора, които се притесняват от промените - дали защото не ги разбират, или искат да ги стопират. Това е легитимна парламентарна процедура - между първо и второ четене могат да се правят промени”, коментира образователният министър Николай Денков.
Три вида критерии за оценка на преподавателите залага той. Първият е качеството на
научната продукция и нейният отзвук в научната литература
Втората група критерии са свързани с развитието на академичния състав, т.е. каква е грижата за докторанти, дипломанти, за създаване на учебници. Третата група критерии са за прилагането на научните знания в полза на обществото и в икономиката.
“Тези три групи са развити с набор от конкретни критерии, така че в дадена група всеки кандидат за академична длъжност или научна степен трябва да покрие изискуем минимум от точки. Искаме да дадем ясен знак, че всеки преподавател във висше училище трябва да има грижа и за трите групи дейности”, обясни министърът.
Той уточни, че критериите се използват само като праг за вход в конкурсната процедура. След това има научно жури в съответната област, което оценява качеството на представената научна продукция.
“Всякакви твърдения, че заменяме качествената оценка с количествена са напълно неверни. Това е праг, за
да не се позволява на някого, който
не покрива минималните стандарти,
да се появи в конкурса и по този начин да се получат отклонения, каквито са се случвали в миналото”, допълни акад. Денков.
Срещу плановете на министър Денков обаче се обяви зам.-председателката на парламента от “Има такъв народ” Ива Митева.
“Срамувам се от текста в Закона за държавния бюджет за допълнителните възнаграждения в университетите - около 20 млн. лв. Смятам, че параграф 17 от преходните и заключителните разпоредби в бюджета трябва да бъде отменен, защото са нарушени редица принципи - на законотворчеството и на автономността на висшите училища”, коментира тя в неделя.
“Действително има елементи в този текст, които изискват прецизиране. Тези проблеми могат да се решат изцяло, ако се промени чл. 57 в Закона за висшето образование, затова ще обсъждаме през следващите дни кога и по какъв начин да бъде направена тази промяна”, обясни в отговор министърът.
Според него упорито се лансира теза, че изискванията към атестирането биха били противоконституционни. “Аз твърдя, че това изобщо не е вярно. В Закона за висшето образование има редица текстове, които задават правила. Когато държавата субсидира висшето образование, тя има право да поставя определени правила за всички висши училища.
Никой не е оставил университетите да правят
каквото си искат
Има правила каква да е структурата, какъв да е минималният състав на катедрите, факултетите, как се откриват филиали. Това е дискусията - как да променим системата на атестиране така, че да зададем общи правила, без да се месим в автономията на висшите училища”, каза Денков.
Той припомни, че на срещата със Съвета на ректорите в петък е обяснил защо се правят тези промени и повечето ректори нямат проблем.
“Поех ангажимента след получаване на предложенията в работна група на ректори много внимателно да ги прегледаме и крайните индикатори да бъдат съгласувани със съответната академична общност. Никога не сме казвали, че това са крайните минимални изисквания. Искаме да използваме общественото обсъждане така, че те да са максимално най-добри”, каза още той.