
Европейската комисия призова България и Испания да осигурят правилното прилагане на европейските правила за морското пространствено планиране, предаде БТА.
Това планиране предвижда да се организират човешките дейности в морските райони, така че да се постигнат различни природосъобразни, икономически и социални цели, пояснява ЕК. Сред тях са развитието на устойчива "синя" икономика, използването на морските ресурси и опазването на здравите морски екосистеми и биологичното разнообразие.
С правилата беше въведено изискване крайбрежните държави в ЕС да изготвят морски пространствени планове най-късно до 31 март 2021 г. и да ги представят на комисията и на другите заинтересовани държави. България и Испания не са спазили това изискване, пояснява ЕК.
Двете страни разполагат с два месеца, за да отговорят на писмото и да отстранят недостатъците. При липса на задоволителен отговор ЕК може да продължи с наказателната процедура, се уточнява в съобщението.
Брюксел съобщи, че изпраща мотивирани становища до България, Кипър, Гърция, Ирландия, Латвия, Полша, Португалия, Словения, Словакия и Финландия за това, че не са съобщили какви мерки предприемат за въвеждане на европейските правила за авторското право и сродните му права, приложими за определени онлайн предавания.
Комисията изпраща също мотивирани становища до България, Белгия, Кипър, Дания, Гърция, Франция, Латвия, Полша, Португалия, Словения, Словакия, Финландия и Швеция за това, че не са съобщили за мерките за прилагане на правилата за авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар.
Целта на посочените правила е да внесат промени, така че потребителите и творците да се възползват максимално от цифровия свят. Правилата защитават носителите на права от различни области, като насърчават създаването и разпространението на повече съдържание с висока стойност, пише в съобщението на комисията.
Те осигуряват по-голям избор на съдържание за потребителите чрез намаляване на разходите по сделките и улесняване на разпространението на радио- и телевизионни програми в ЕС. Държавите трябва да въведат тези правила без допълнително забавяне, което ще позволи на гражданите, творците, медиите, изследователите, преподавателите и институциите в областта на културното наследство, както и на доставчиците на услуги в ЕС, да започнат да се възползват от тях, добавя ЕК.
Комисията дава срок от два месеца за предприемане на необходимите действия, иначе може да се обърне към Съда на ЕС.