
- Държавният глава иска да знае какво министър-председателят не е разбрал от предишното заседание на консултативния съвет, че иска ново
- Много е направено, ще му каже днес Петков на лична среща. Докладът на Външно обаче нямало да е “приятен” за премиерските съветници
Предлага ли Скопие компромис за конституцията си, който може да даде основания за смекчаване на българската позиция за старта на преговорите му с ЕС и ще има ли премиерът Кирил Петков какво да съобщи пред Консултативния съвет по национална сигурност - неизвестността се проточи с часове и в понеделник.
От отговорите, казват в управляващото мнозинство, зависи ще продължи ли коалицията като четворна. Миналия петък зам.-шефът на ИТН предал на депутатите на Слави Трифонов посланието на лидера им - напускат властта заради премиерската припряност по темата “Северна Македония”.
Също в петък с видеообръщение Кирил Петков призова президента Румен Радев да свика КСНС, за да се чуе анализът на външното министерство, информацията от службите и най-вече позицията на всички парламентарни сили, преди да се вземе окончателно общо решение. И увери, че изпълнителната власт няма да стори нищо, което е против волята на Народното събрание.
Една среща в 17 ч римско време в италианската столица в понеделник трябваше да даде отговори и да разреди нагнетеното напрежение. Въпреки че българската и македонската делегация в Рим старателно разминаха програмите си - и при папата, и на гроба на свети Кирил, премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски бяха предвидили разговор за късния следобед
Специална среща на специално място -
в храма “Санта Мария Маджоре”, в който Кирил печели диспута за азбуката с католиците и българските писмена получават признание от папата като равни на латинските, гръцките и еврейските. През деня вчера обаче часът на премиерската среща бе изместен за по-късен и така ситуацията стана още по-напрегната.
В крайна сметка Петков и Ковачевски
се видели в хотел
в центъра на Рим, придружени от двамата си външни министри - Теодора Генчовска и Буяр Османи. Разговорът бил абсолютно неформален, разказа премиерът ни пред журналисти.
Посланието на двамата - конструктивен диалог, да продължават в набелязаната посока и “да не позволим на вътрешни гласове във всяка от страните да ни спъват”. Петков не сподели да е получил очаквания отговор на Скопие за компромис.
През това време президентът Румен Радев даде пръв своя отговор -
засега не се кани да свиква КСНС
Това бе първият му коментар по искането на Петков - 3 дни след петъчното видеообръщение.
КСНС е орган за подпомагане на диалога и за търсене на общо решение в името на важни национални цели. Ако се търси широк национален консенсус по отношение на РСМ, то такъв не само че има, но е и силно изразен в нашето общество и би следвало управляващите да са наясно с него, заяви държавният глава.
Ако диалогът
в самата управляваща коалиция е нарушен, то причините за това също трябва ясно да се кажат,
заяви президентът.
Радев посъветва настоятелно управляващите да се придържат към официалната позиция, изразена в приетите от НС документи, както и от последния КСНС - така ще им бъде по-лесно. Улеснение щяло да бъде и вслушването в гласа на българите - у нас и в Северна Македония.
Радев отправи индиректно предупреждение към управляващите: България има нужда от стабилност, но и от прозрачност и принципност в управлението.
Преди да реши окончателно за КСНС, той чака Кирил
Петков да му отговори на няколко въпроса
Първият е дали има прогрес от страна на РСМ по изпълнение на договора ни за добросъседство, а вторият - дали има промяна в позициите на нашите европейски партньори и европейски институции.
Зарече се самият той да продължава “да отстоява нашата история и култура, както и България да защитава правата на македонските българи и като отговорен член на ЕС да имаме ясна загриженост и ангажименти за стабилността на съюза в дългосрочен план”.
Ще продължим да работим така, че нашите братя в РСМ да получат гаранции за устойчив и необратим процес на интеграция, по-бързо да се освободят от идеологическите окови на тоталитарното югославско минало, увери Радев. А в ръцете на македонските политици е “най-сетне да направят смелата стъпка, която да отвори перспективата за членство в ЕС”.
Няма вариант да изтъргуваме самолети от Франция срещу вдигане на ветото, категоричен бе президентът. “За човешките права не се води пазарлък”, отсече той. И даде да се разбере, че много харесва идеята на президента Макрон за Европейска геополитическа общност - клуб на кандидатките за ЕС като РСМ и Украйна, чието членство не е близко.
Още днес Петков отива при Радев. Искането му е за “лична среща”, обясни премиерът от Рим снощи. Очакваше се той да кацне в София малко преди полунощ.
На тази среща Петков иска да разкаже колко е постигнато през тези няколко месеца - именно за това бил нужен нов КСНС, за да чуят всички.
Всички говорят
“Вето, вето”, но има много свършени неща
по министерствата, продължава да е оптимист премиерът. Те щели да бъдат предоставени от МВнР в доклад пред консултативния съвет.
По информация на “24 часа” обаче нагласата във Външно била този доклад “да не е много приятен за съветниците на премиера”.
Петков остава категоричен, че нов КСНС е нужен, за да се запознае и парламентарната опозиция с развитието на темата. А преди това той ще свика коалиционен съвет, за да имали управляващите с обща позиция.