
“Промяната” и хората на Слави не виждат причина да се прави такава
Христо Иванов: Сегашният начин на работа е твърде хаотичен
На две се раздели управляващата четворна коалиция, след като по-рано тази сутрин от БСП настояха да се изготви и управленска програма към споразумението им. Същото искане като социалистите има и “Демократична България”. Но “Продължаваме промяната” и “Има такъв народ” не виждат защо трябва да се прави и такъв документ.
Това се разбра от коментарите на партиите пред журналисти в парламента. По-рано в телевизионно интервю зам.-шефът на Народното събрание от БСП Кристиан Вигенин обяви, че такава програма е нужна, за да не изглежда, че управляващите работят ден за ден и да ги питат постоянно разпада ли се коалицията.
Това е наше искане от ден първи, лаконичен бе пред журналисти в парламентарните кулоари Вигенин.
“Нямах възможност да чуя интервюто на г-н Вигенин, но ние имаме коалиционно споразумение, под което са се подписали всички партии и се придържаме към него. Така че от тази гледна точка не мога да се съглася с думите на г-н Вигенин”, коментира Петър Кулински от “Продължаваме промяната”. Той подчерта, че този въпрос все пак трябва да се обсъди между лидерите на управляващата коалиция.
“Коалиционното споразумение е фундаментът на тази коалиция и нейната програма. За съжаление, напоследък то като че ли остава на заден план и не се работи по него заради “черните лебеди”, които ни застигат - кризите в държавата, войната в Украйна и търканията на база на различните мнения и идеи на всеки един в тази коалиция. Споразумението трябва да се изпълнява. То е ясно разписано”, категоричен бе депутатът от ИТН Станислав Балабанов.
“Всеки има право да говори каквото иска. Не мога да влизам в ролята на говорител на г-н Вигенин, на БСП и т.н. Те понякога излизаха и отново вкарваха със свои мнения идеите за форсмажор и за други обстоятелства. Това е тяхно право, но след като има такова споразумение между нас, то трябва да се спазва”, допълни Балабанов. Той също, както и Вигенин обясни, че не вижда причина на този етап ветото върху РСМ да се вдигне. Утре партньорите предстои да се съберат именно по тази тема.
Има нужда от по-конкретен документ от коалиционното споразумение, каза пък съпредседателят на ДБ Христо Иванов. Според него така ще се подобри комуникацията и ефективността на работата.
Мисля, че всички сме съгласни, че този начин на работа е твърде хаотичен и сложен, че комуникацията и ефективността не са добри и трябва да работим да ги подобрим, коментира той думите от сутринта на Вигенин за нуждата кабинетът да излезе най-сетне с управленска програма. Иванов подчерта, че неговата парламентарна група първа е поискала подобно нещо в декларацията си от 13 май.
"Правителството има нужда от ясни, систематизирани приоритети за нещата, които смята в следващите месеци да бъдат негов фокус. Трябва да подобри своята ефективност от гледна точка на законодателна работа и вътрешна комуникация, защото тя очевидно не е добра. Да, този тип фокусиране може да се постигне чрез такъв документ", заяви той. По думите му коалиционното споразумение е "една енциклопедия" за всичко, което смятат да свършат, но има нужда от уточнение кое ще бъде приоритет преди новото обстоятелство, войната в Украйна.
"Коалиционното споразумение е общо, то има хоризонт 4 г. В този смисъл кое е важното точно сега и как да направим не е ясно. Там има голяма част от записи и мерки може да се каже, че някои бяха записани като нуждаещи се от анализ. Самото коалиционно спразумение не състои само от неща, които са готови да бъдат изпълнени, а и от неща, които сме маркирали като теми за ожбсъждане помежду ни", обясни Христо Иванов. Затова той смята, че за да е ефективна работата, трябва да е ясно в следващите 12 месеца, или някакъв друг времеви хоризонт, какво конкретно ще бъде избрано като приоритет.
"Очакваме да започнем да работим по такъв документ. Той може и по друг начин да бъде наречен или форматиран, може да има един или друг времеви хоризонт, може да е свързан с актуализацията на бюджета или с 3-годишната финансова рамка, но има нужда от по-конкретен документ от коалиционно споразумение", посочи съпредседателят на ДБ. Темата е обсъждана на лидерско ниво, но все още няма конкретно решение.