
Решението е по дела, заведени от Ирена Кръстева и Елена Динева
Още 60 жалби чакат в съда
Включването на българи в черен списък заради “Магнитски” е незаконно, защото няма нито един наш или европейски нормативен акт, който да дава подобно право на Министерския съвет.
Това става ясно от решенията на два петчленни състава на Върховния административен съд (ВАС). Те потвърждават мнението на съдиите от тричленните състави, оповестено на 3 февруари т.г. по две дела. Процесите бяха образувани по жалби на Ирена Кръстева и на “Интернюз 98” ООД със съдружници Елена Динева и “Нове интернал” ЕООД.
Майката на депутата от ДПС Делян Пеевски
и съпругата на обвиняемия бизнесмен Васил Божков бяха включени в списък на Министерството на финансите преди близо година. Това стана дни след като в началото на юни Пеевски, Божков и Илко Желязков, който тогава беше зам.-шеф на Комисията за контрол на СРС, бяха включени от американското финансово министерство в списък по глобалния закон “Магнитски”.
Служебното правителство прие решение във връзка с наложените санкции, според което се направи наш списък на хората и фирмите, свързани с тримата.
Попадналите в него обжалваха във ВАС. В момента там има общо над 60 дела, по които се чака решение. Делата на Ирена Кръстева и Елена Динева са първите, приключили окончателно.
Според върховните съдии
решението на
Министерския
съвет е невалидно,
защото е издадено от некомпетентен орган.
Освен това не е спазено задължителното условие да е въз основа и да не противоречи на нормативен акт на Европейския съюз, на конституцията, на наш закон, или на международен договор.
“В случая безспорно е установено, че липсва норма, която да дава право на Министерския съвет да издава подобно решение”, посочват магистратите.
Те изтъкват, че правителството се мотивирало с общи разпоредби на конституцията и на Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация. Те обаче не давали права на Министерския съвет да издава решение за списъци.
Същото се отнасяло и до цитираните закон “Магнитски”, Конвенцията на ООН за корупцията и Регламент на ЕС. Именно липсата на наш нормативен акт, който да облече в някаква законова форма санкциите по “Магнитски”, стана причина коалиционните партньори да решат да пишат такъв. (Какви са проблемите пред него - виж в карето долу)
Що се отнася до цитиран в решението на Министерския съвет регламент на ЕС, ВАС казва, че той се отнася за геноцид, престъпления срещу човечеството, изтезания и други форми на жестокост.
Експертите се чудят
трябва ли отделен закон,
или да се дописва готов
Няма нищо конкретно, върху което да говорим. Това заяви пред депутатите от правната комисия зам.-министърът на правосъдието Борислав Ганчев. Единодушно с 18 гласа “за” те го извикаха на заседанието на комисията, за да го попитат докъде е стигнало написването на наш “Магнитски”. Повод стана изтичането в медиите миналата седмица на чернова на някакъв проект. Текстовете в нея бяха определени като противоконституционни.
На изслушването на Ганчев не бяха депутатите от ГЕРБ и ДПС.
От думите му стана ясно, че основният въпрос пред работната група е как този бъдещ законопроект да не противоречи на конституцията и европейското законодателство.
Подготвя се законопроект за мерки за превенция и защита на националната сигурност от посегателства, свързани с опасност за финансовата и икономическата сигурност на държавата. От обясненията на Ганчев стана ясно, че на този етап името му не е сигурно.
Работната група, която ще го пише, била сформирана в края на февруари със заповед на министъра на правосъдието Надежда Йорданова. Това станало на 24 февруари и експертите имали едномесечен срок да са готови. До момента обаче няма нищо написано. Те обаче се обединили около мнението, че такова законодателство е необходимо.
Все още обсъждали концептуални въпроси, като например дали да се изготви нов закон или текстовете да бъдат включени във вече съществуващ.
Основен проблем имало около формулиране на причините, които да доведат до включване в списък.
Борислав Ганчев допълни, че на практика няма европейско законодателство в тази посока и няма откъде да почерпят опит.
“Имаме дефицит някой да седне да го напише, а не на концептуални идеи”, каза зам.-министърът.