
Бонапарт заповядва базиликата “Сан Клементе” да се разруши, но шамбелан изнася реликвата и 160 г. никой не знае къде е
Патриарх Кирил пише на папата, той връща отговор и до Тодор Живков
Мощите на св. Константин-Кирил Философ, за които софиянци се редиха на опашка пред църквата "Света Неделя" от 23 до 25 май, са открити през 1963 г. в ковчеже с надпис Ex ossibus S. Cirilli (от костите на св. Кирил - бел. ред.).
Намерени са от изследователя от ирландски произход Ленард Бойл в личния параклис на старо аристократично семейство в италианското градче Реканати на брега на Адриатическо море. Издирването им е възложено от папа Павел VI във връзка с предстоящото честване на 1100-годишнината от смъртта на първоапостола.
1094 години след смъртта му
6-те сантиметра
кост от ръката
на солунския
просветител са преместени тържествено в Рим. Първоначално са изложени за посетители в Сикстинската капела, а после мощите са пренесени в базиликата "Сан Клементе".
Традицията да се отдава почит пред тях започва малко след откриването им. Но съседите от югославската Съюзна република Македония ни изпреварват с поклонението пред тленните останки на просветителя. България закъснява. Може би затова датата 24 май е запазена за пратениците на Скопие, а българският премиер им отдава почит на предния ден. Вероятно значение има и практическото
скъсване на отношенията
между София
и понтифика
през 1949 г.
Журналистът предава писмо от патриарх Кирил до главата на Римокатолическата църква. Не става ясно дали в него, дали по друг повод България признава и се извинява за убийството на католическия епископ на Никополската епархия Евгений Босилков през 1952 г.
За изненада на всички Антонов получава не един, а два отговора. Първият е до духовния наставник на страната ни, а вторият - до генералния секретар на ЦК на БКП Тодор Живков, с което Ватиканът показва, че разбира откъде идва инициативата за сдобряването.
След тази кореспонденция се осъществява първото поклонение на високо ниво пред мощите на Кирил Философ през 1968 г. Присъстват емигранти и представители на БПЦ. Отците са под прикритието на туристи, записали се на екскурзия чрез "Балкантурист".
А през 1975 г.
лично Тодор
Живков и Людмила Живкова
се срещат с папата,
макар и не за 24 май, а през юни. Официална делегация се покланя пред останките на свети Кирил за Деня на българската азбука, просвета и култура чак през 1977 г. Тогава групата е ръководена от дъщерята на бившия Първи.
Как костите на Кирил Философ се озовават в Рим?
След завършване на мисията си в Моравия той отива във Вечния град заедно с брат си Методий по покана на папа Николай I, който започва покръстването на славяните. Годината е 868-а.
Носят останките на свети Климент Римски
– първият епископ на Рим от I в. сл. Хр., после папа и близък сподвижник на свети Петър. Двамата братя ги откриват по време на хазарската си мисия в Крим.
Мощите са предадени на величествена церемония в църквата "Сан Клементе". А когато няколко месеца по-късно Кирил умира, също е погребан там. Оттогава обаче костите му няколко пъти са били изложени на опасност да изчезнат или да бъдат унищожени. Всичко това става ясно за широката общественост през XIX век по повод 1000-годишнината от моравската мисия. Духовниците тръгват да търсят къде е бил оригиналният гроб на Кирил. Започват археологически разкопки.