
"Обещавам ви нещо - като премиер за мен няма да има разлика дали кмета е от друга политическа сила. Това, че ще дадем на нашите, а на други няма да дадем свърши. Всички сме наши. Парите също ще бъдат разпределяни прозрачно и на квотен принцип така, че да сме сигурни, че никой не остава назад".
Това каза премиерът Кирил Петков на днешното 35 редовно общо събрание на Националното сдружение на общините в Република България.
Радвам се, че тази среща между изпълнителна и местна власт ще се осъществи днес и всички 265 общини ще можем да представим нашите проблеми и то не кога да е, а преди предстоящата актуализация на бюджета за 2022 г., каза в началото на дискусията кметът на Велико Търново Даниел Панов.
Тук за мен няма огромна разлика между централна, общинска и местна власт. Всички сме заедно. Само заедно можем да преодолеем трудностите, които са пред нас и в общ диалог да постигнем всичко, което сме обещали на хората. Благодаря ви, че в тази сериозна криза не сме чули оплакване от вас, работихте с нас, справяхте се. Виждаме, че цяла Европа е в енергийна криза, цените на енергоносителите са били всички рекорди и недоволството от инфлацията се вижда навсякъде. Но, благодарение на вас, се справяме добре. Растежът на икономиката е 4,5%, растежът на индустриалното производство също е висок. Планът за възстановяване вече е приет, той е факт. Още в днешния ден и в следващите седмици проектите тръгват. Той беше забавен с цел да спасим регионите, в които все още има въгледобив, обърна се Петков към кметовете. Той подчерта, че за следващия период ще има 48 млрд. лв. от плана за възстановяване и програмите, а ако се изразходват правилно, ще има за всички.
"Нямаме за даване, имаме за задача да разпределим правилно средствата, да усвояваме европейските средства. Те трябва да стигнат до крайния потребител", категоричен бе премиерът.
Проблемът с корупцията е двоен - парите не се усвояват, както трябва, а от друга страна се избират проекти, от които да се вземат. Няма никаква причина България да не расте със средните европейски нива. Абсолютно неприемливо е, че през последните 10 г. не сме успели да достигнем средните европейски нива на заплащане. През последните 10 г. 800 хил. българи са напуснали страната ни, най-потърпевши са малките общини. В същия този период разделението между богати и бедни се е увеличило с 25%. Едновременно с това сме имали усвояване на фондове, а как това е възможно без да имаме растеж, богатите стават по-богати, бедните по-бедни, 800 хил. са напуснали. Ето защо няма да ви раздавам средства, трябва да го направим прозрачно, защото иначе ще имаме разруха, както досега, продължи Петков.
Чуват се оплаквания - ама защо хлябът беше 1 лв., сега е 3 лв. Правителството ни наля над 4 млрд. в помощите за бизнеса и тока. Цената на тока за бизнеса успя да се задържи, за битовите потребители също. Когато говоря на европейските съвети, те се изненадват, че ние говорим и имаме мнение. Те казват - досега ваш премиер не се е изказвал толкова, разказа той.
Вие сте най-близо до хората. Днес, когато отидохме да видим какви са щетите от градушката, местният кмет вече беше там, продължи той. И допълни, че ако изпълнителната и местната власт заработят заедно, България само след години няма да е същата.
За мандатността на кметове чухме мнения, че има феодални владения и те там правят някакви неща. За тези хора има прокуратура, но не може да си позволявате да мислите за местната власт като за бандити. Политиката и заниманието с политика е професия като всяка друга, нечистоплътна и мръсна я правят определени политици със своите мръсни практики, обърна се към премиера кметът на Плевен Георг Спартански. Той настоя, че кметовете, които са злоупотребили с властта си или са направили законови нарушения, трябва да бъдат разследвани от прокуратурата.
Не, не сте. Въобще не. Проблемът ни е, че нямаме прокуратура. Ако имахме, щяхме да ги предадем и да не се интересуваме повече, отвърна обаче премиерът.
Знаем, че има и проблеми. Има кметове, където има явни проблеми, но трябва да работим заедно. И вие ни давайте сигнали - това трябва да работи отдолу нагоре, призова Петков. Подчерта, че сега с плана за възстановяване
се предвижда специален прокурор, който да може да следи действията на главния прокурор.
Като премиер не тръгвам към кметовете с идеята, че това са хора, с които имаме проблеми, а такива, с които трябва да работим, каза още той.