
Започна ребихилитацията, укрепване и изграждането на съоръжения по туристическите пътеки в Рила съобщиха от Националния парк.
Това ще стане по следните маршрути - от горна лифтова станция - х. Рилски езера – Сухия чал – ез. Бъбрека, ез. Сълзата – ез. Бъбрека – ез. Близнака - Трилистник – ез. Рибно, от всички страни (източен и западен бряг) – ез. Долно – х. Рилски езера и от Рибно езеро по лятната туристическа пътека до х. Рилски езера".
Целта е намаляване на ерозията и ограничаване свличането на земни маси в езерата.
Предвижда се да бъде поставена естествена каменна настилка, типична за района.
С цел ограничаване на негативните въздействия от засиленото човешко присъствие в циркуса на Седемте езера, от дирекцията планират да предоставят повече информация за посетителите, да укрепят основните туристически пътеки, за да се намали ерозията по тях и да осигурят по-добър контрол на туристическия поток.
Предвижда се езерата да бъдат почистени от растителност и дънни отлагания, както и подобряване на мониторинга на посетителите и на състоянието на екосистемите.
От ръководството на НП "Рила" апелират към всички туристи в района да проявят отговорност и да намалят своето въздействие върху екосистемите като се движат само по маркираните туристически пътеки и да не използват нерегламентирани автомобили за достъп до циркуса.
Преди дни на научна конференция бяха изнесени данни, че езерата са застрашени от постепенно заблатяване и изчезване.
Всички научни проучвания в района ясно посочват, че основната заплаха за езерните екосистеми е интензивният туризъм. Двата основни фактора, които въздействат негативно са ерозията по туристическите пътеки, водеща до свличане на земни маси в езерата и органичните замърсители от хижата и палатковите лагери в циркуса.
Всичко това води както до затлачване на езерата, така и до приток на допълнителни хранителни вещества, създаващи условия за развитие на нетипична растителност, която също допринася за заблатяването.
Заключението и на учени, и на хората, работещи в практиката е, че за да спасим езерата и спрем заблатяването трябва да се ограничи действието на двата основни фактора, които го причиняват.
Ако искаме това да се случи, без крайни мерки като ограничаване на достъпа, трябва всички посетители в района да проявят отговорност и да намалят своето въздействие върху екосистемите като се движат само по маркираните туристически пътеки, не навлизат в езерата, не замърсяват, не бивакуват извън определените места.