
Външната комисия на парламента отказва засега да се събере преди четвъртък, чака се първо резултатът от вота на недоверие
МВнР ѝ прати двустранния протокол, изготвен от Генчовска и Османи, който досега не показваше никому
Президентът харесва вече френския план, бил най-добрият
Премиерът Кирил Петков ще замине за Брюксел за заседанието на европейските премиери и президенти и срещата на върха ЕС - Западни Балкани, без да може да изкаже никаква позиция по т.нар. френско предложение за Северна Македония. Причината е, че до четвъртък комисията по външна политика, която трябва да разгледа предложението, няма да има заседание.
То ще бъде свикано на 23 юни следобед - по същото време, в което ще започнат и разговорите в Брюксел, научи “24 часа”. А в сайта на Народното събрание изобщо не е посочено кога ще има заседание.
Формалният повод е, че преди това депутатите няма да имат време да се събере комисията - във вторник са дебатите по вота на недоверие срещу правителството “Петков”, а в сряда вероятно в късен следобеден час ще е гласуването по него. Има и вариант гласуването на вота да е в четвъртък.
Обикновено комисията по външна политика се събира в сряда, но този път това не било възможно, твърдят управляващите. От опозицията обаче заподозряха, че отлагането е нарочно заради вота на недоверие срещу правителството и така се връзвали ръцете на дипломатите да работят по френското предложение.
Комисията по външна политика незабавно да се събере на заседание, на което заедно с дипломати да се обсъди френското предложение, поиска в неделя Министерството на външните работи в официално изявление. От екипа на подалата оставка Теодора Генчовска пожелаха преди това и Министерският съвет да изрази отношение. Правителството обаче няма да се произнася по френската оферта, тъй като по желание на Кирил Петков след обвиненията, че готви “национално предателство”, това вече ще правят директно депутатите. В понеделник пък Външно изпрати в парламентарната комисия и двустранния протокол между София и Скопие, който трябва да изясни какви договорености са постигнали външните министри Теодора Генчовска и Буяр Османи.
Президентът Румен Радев пък коренно промени позицията си по предложенията за решаване на спора между България и Северна Македония, направени от френското председателство на ЕС. Те са най-добрите до момента, и то не само за България,
а са и най-справедливите, заяви държавният глава от Рига, където е за срещата на 12 източноевропейски президенти във формата “3 морета”.
Два дни по-рано Радев се обяви против офертата на Макрон, нарече предложението “чуждо” и обиди премиера Петков, като го нарече “куриер”. Вчера критиките на президента вече бяха единствено по това, че в предложението се говори за малцинство, а България настоява българите да бъдат вписани в конституцията на РСМ като държавотворен народ. Всъщност в текста на ЕС се говори за “малцинства и общности”.
Нека експертно се произнесат и Министерският съвет, и парламентът дали двустранният протокол отстоява българския интерес, каза още Радев. “Оттук нататък на негова основа трябва да се градят всички отношения към Република Северна Македония. Насочете вниманието си натам”, заяви той. Този път призова правителството да побърза да актуализира рамковата позиция на България и да я внесе в парламента.