
7 нерегистрирани македонистки организации са се обединили преди дни на общо събитие в гоцеделчевското село Тешово. Те са приели обща платформа за "единение на македонското движение в България".
Сред целите, които си поставят са признаване на македонско малцинство у нас, отделна графа "македонец" при преброяванията, признаване на македонския език и изучаването му в българските училища и университети, новини на македонски език на национално и регионално ниво, а държавата да открие македонски регионален телевизионен и радио център в Благоевград.
Македонистите искат и "държавно подпомагане за запазването и развитието на македонската култура, език, идентичност и традиции, издаването на книги, вестници и списания, издигане на паметници, фестивали, събори, конференции".
Друго искане е "равнопоставеност в третирането на македонското малцинство в България и на българското в Македония", а България да вдигне ветото и да подкрепя безусловно евроинтеграцията на РС Македония.
Македонистите се заричат да използват "само мирни и законни средства за постигането на целите си", като твърдят, че нищо от платформата им не било "шовинизъм, екстремизъм, сепаратизъм, призив за насилие или насочено срещу мира, демокрацията, правата на човека, законите, морала и добрите нрави".
През последните трийсетина години са правени десетки опити за регистрация на македонистки организации като ОМО "Илинден", ОМО "Илинден" - Пирин, "Антични македонци", Дружество на репресираните македонци в България и др. Опитите им да получат регистрация като юридически лица с нестопанска цел продължават, но документите им не отговарят на законовите изисквания или противоречат на Конституцията, заради което получават откази от Търговския регистър и съда.
Преди дни пък омовци обявиха, че вече подготвят отваряне на македонски културен център в Благоевград, който ще носи името на Никола Вапцаров. Това стана след като македонският премиер Димитър Ковачевски обяви, че такъв ще има открит до края на годината.
Преди няколко месеца пък президентът на РС Македония Стево Пендаровски прие и разговаря с осем души, като "представители на македонското малцинство в България".