
Генчовска внесла в парламента протокол, който нито тя, нито македонският министър е подписал
Френското предложение за уреждане на спора между София и Скопие няма да получи отговор от България тази седмица. Отлагане за есента прогнозираха депутати, запознати с хода на процеса.
Заседание на комисията по външна политика на Народното събрание вчера бе насрочено за 15 ч в сряда, 22 юни.
Това означава, че тя би могла да гледа френското предложение, с което ЕС става гарант за решаване на двустранния спор и ще изисква като част от преговорната рамка на РСМ тя да изпълнява договора си за добросъседство с България, да вкара в конституцията си българската общност и да спре езика на омразата. Теоретично е възможно в такъв случай то да влезе в пленарната зала още в четвъртък сутринта. А вечерта е заседанието на ЕС.
Както се зарече, премиерът Кирил Пеков миналата седмица прокара решение на Министерския съвет, според което всичко вече отива директно от Брюксел в парламента за санкцията на депутатите. Заради това президентът Румен Радев го “захапа”, че все пак е премиер, а не куриер. Ако няма решение на Народното събрание, той няма да вземе никакво отношение по предложението на Макрон на Срещата на върха на ЕС в Брюксел след два дни, категоричен бе обаче министър-председателят.
Първоначално заседание на комисията бе планирано едва за четвъртък, което е късно, за да има Кирил Петков българската позиция зад гърба си.
Аргументът - в сряда следобед се очакваше да е гласуването по вота на недоверие, което по правилник се провежда най-рано 24 часа след приключване на разискванията. Вчера обаче на сайта на НС се появи съобщение за редовно заседание на комисията на 22-и и създаде известни очаквания за развитие по темата.
Неофициално нейни членове обаче коментираха пред “24 часа”, че сценарият е комисията да се събере и разпусне, с което се предрешава, че френското предложение изобщо няма да стигне до пленарната зала.
Причината - то върви заедно с двустранния протокол между София и Скопие, около който пък се развихри друг сюжет - по-рано вчера стана ясно, че външната министърка в оставка от ИТН Теодора Генчовска го засекретила. Тя пратила двустранния протокол между Република България и Република Северна Македония, изготвен от двете външни министерства, в секретното деловодство на НС. От “Промяната” я призоваха да го разсекрети.
Няколко часа по-късно МВнР изпрати позиция, в която се обяснява, че всеки желаещ депутат може да отиде да прочете документите. “Те нямат секретен гриф и са входирани в явно деловодство на Народното събрание и Министерския съвет”, категорични бяха от Външно и приложиха в съобщението до медиите входящите номера.
Протоколът и прилежащите му документи обаче изобщо не са подписани, разкриха депутати, възползвали се от възможността да ги прочетат. Липсва параф както от Генчовска, така и от македонския ѝ колега Буяр Османи.
Депутат, чел протокола, коментира, че той е изключително добре разписан. Екипът на Генчовска бил свършил чудесна работа и българските интереси са напълно защитени, допълни той. Затова недоумява, че министърката от ИТН бави подписа си и подозира политическа игра зад това.
Генчовска пък изпрати доклад до правителството, с който подкрепя френското предложение и директно обвинява “Промяната”, че протакат процеса във външната комисия, научи “24 часа”.
Междувременно заседанието в Брюксел на посланиците на страните в ЕС завърши, без да се обсъжда българска позиция за френското предложение по ветото. България обаче е информирала какво следва оттук нататък.
Френското предложение отпадна и от дневния ред на съвета на външните министри във вторник. Зам.-министър Васил Георгиев е обяснил на останалите държави, че България ще изчака решение на парламента, обясниха от Външно. Френският министър Клеман Бон пък обяви, че се надява българското вето да отпадне в следващите дни.
Сърбия, Албания и Република Северна Македония ще вземат общо решение утре дали да участват в срещата на върха ЕС-Западни Балкани, обяви пък сръбският президент Александър Вучич. Той провел видеоразговор с премиерите на Албания и Република Северна Македония Еди Рама и Димитър Ковачевски. В инстаграм Вучич написа, че тримата са се разбрали, след като се консултират с правителствата си, в сряда да съобщят дали изобщо ще ходят в Брюксел.