
Първите емоционални заричания на основните политически играчи от вечерта на падането на кабинета "Петков" - 99-ият в българската история, бяха за избори още тази есен
Това изглежда най-вероятният сценарий. Възможно е обаче и те да преосмислят играта си в следващите дни.
Какво може да е правителство №100 според анализите, прогнозите и политическите слухове към момента?
I. Рестарт на промяната с повече диалог
Това е вариант, който устройва всички партии - никой не иска властта навръх насложилите се кризи, макар желанието на новото мнозинство да натрие носа на Кирил Петков очевидно да е голямо, а неговото заричане да се отива на избори - искрено към момента. Но ново НС сега предвещава същата разпокъсаност и почти невъзможно (или неприемливо) мнозинство за нов кабинет.
За останалите е по-изгодно още няколко месеца друг да управлява, за да не лепнат негативи, а и да се стегнат за предсрочен вот. Иска го и самата ПП, за да докаже, че не е просто бързо изгарящ политически фойерверк. Стига наистина да си е научила уроците, както заръча Ива Митева от ИТН, която единствена ясно заяви: По-добре нов кабинет на ПП, отколкото избори сега.
- При опит за втори кабинет с мандата на ПП друго лице - по-диалогично, е възможно да смени Кирил Петков. Той вече каза, че е готов на рокада, макар снощи да се зарече, че основният състав начело с него ще е същият. А площадът зад “Промяната” тези дни по естествен път “издигна” Никола Минчев. Младият юрист бе посочен като коректен и отворен за диалог и от останалите партии, преди да го свалят от председателския пост на НС.
- Носещата колона в управленската конструкция на ПП Асен Василев отново ще бъде предложен за финансов министър, в това Петков е категоричен.
- Много вероятно е излизане и на “дразнителя” Бойко Рашков от МС, за когото вече бе обявена нова мисия срещу корупцията. Заедно с министрите на ИТН близо 1/3 от кабинета ще бъде подменен. Това може да реши частично комуникационния му проблем.
II. Четвърти служебен - експерти, без отмъщение
Дважди служебният премиер на президента - Стефан Янев, вече не е човекът за поста. Двамата генерали, вторият от дни със своя партия, отдавна се разочароваха един от друг.
Въобще банката кадри на Румен Радев вече не е толкова дълбока след двете загребвания миналото лято и предвид факта, че се оказа епруветка за инвитро раждането на "Продължаваме промяната". Срязана е и тънката пъпна връв с БСП, освен ако Радев не реши да играе с имена от вътрешната опозиция. Готов за говорител и на новия му кабинет например сигурно е Антон Кутев, който бе такъв миналата година, а вече е секретар на президента по гражданското общество.
При всички случаи безпрецедентното четвърто служебно правителство на Радев, когато и да му се наложи да го назначи, трябва да е най-вече експертно - професионалисти с бърз план за действие в кризите, които няма да губят време за изчегъртване и отмъщения на предишната власт, с каквато мисия по стара българска традиция застъпва всяка нова. Но и без амбиции за бърза кариера на гърба на президента и готови да го предадат.
- Гълъб Донев е името за премиер, което е на устата на повечето наблюдатели. Два пъти бе служебен социален министър, лоялен, секретар е на Радев по социална политика.
- Министри като проф. Христо Бозуков на земеделието, Андрей Личев на екологията или пък Валери Белчев за финансите може пак да бъдат повикани.
- Вероятно е да влязат фигури, припознати от различни партии. Първо, защото не се знае колко дълго ще се наложи да останат на "Дондуков" 1. И второ, Радев вероятно ще иска да покаже на следващия фрагментиран парламент “еталон” - как все пак може да се сглоби компромисен кабинет.
III. Програмен, въпросът обаче е с чий мандат
Най-тиражираната версия е след завъртане на рулетката е да се направи опит за правителство ала “Беров” - на националното спасение. Първите два мандата отиват при “Промяната” и ГЕРБ, а кой ще вземе третия, президентът решава сам. Според най-популярната версия това ще е ИТН, останали верни на Румен Радев. И тогава под надвисналите избори партиите се разбират за кабинет с няколко ясни задачи и компромисни фигури, така че предсрочният парламентарен вот да бъде изтеглен за догодина - едновременно с кметските избори.
Най-екзотичната мълва сложи за премиер Гроздан Караджов. Но няма политическа логика лице на съгласието да е министър, който да се върне на “Дондуков” 1 с всички скандали и конфронтация.
- При мандат на ИТН няма шанс за подкрепа от "Промяната". А минимален - от БСП и ДБ, но не и нищожен. И двете централи отправиха послания, че трябва да се намери начин пак да си говорят с доскорошния партньор.
- А защо да се чака 3-ият мандат? Буквално минути преди гласуването на вота на недоверие из кулоарите пак се понесе името на Петър Стоянов за премиер, най-вероятно с мандата на ГЕРБ. Така Борисов прави крачка назад - както мнозина пожелаха, министрите не са “ястреби”, а влизането на еврото у нас и на Скопие в ЕС получават ясна перспектива. Проблемът е, че той вече веднъж категорично отказа такава оферта. И че засега ГЕРБ се зарича да върне веднага мандата, когато Радев й го връчи.
- А защо не 3-ият мандат при БСП? На пръв поглед абсурд предвид смразяването между соцпартията и Радев, но така той излиза миротворец. А Корнелия Нинова, която 6 месеца умело стъпва между капаните, без да щракнат, би могла хладнокръвно да договори разумни за повечето играчи компромиси.