
Експерти отново зоват за консенсус за Северна Македония
Със задвижването на френското споразумение натискът от тук насетне няма да е върху България защо блокира преговорния процес на РСМ и Албания, а върху страните-кандидатки за членове на ЕС - дали отговарят на договореностите и спазват ли споразуменията. Това коментира по БТВ бившият външен зам.-министър Милен Керемедчиев. Според него в момента Българи губи ужасно много време.
"Премиерът в оставка за пореден път нарушава Конституцията – там е записано, че външната политика на България се определя и води от Министерския, а МС е този, който е компетентен да води преговори да взема решения по външнополитически въпроси. НС може да ратифицира споразумения и да прави корекции по тях, но не може когато дойде френското предложение в МС той без да го прочете да го метне във външната комисия, която 6 дни да не се събере", коментира Керемедчиев.
На въпрос трябва ли да се свика КСНС по темата, дипломатът Бисерка Бенишева заяви, че 27 страни-членки и две кандидатки за ЕС чакали решението на България. Според нея нашата вътрешна процедурс трябва да бъде завършена възможно най-бързо, за да не държим партньорите си в ЕС в очакване. Според нея сега трябва да бъде одобрена преговорната рамка, мандатът за преговори.
"Последните дни станахме свидетели на партизация на един въпрос, който всъщност е национален. Различни партии излизат с различни съобщения и позиции, сякаш придърпвайки чергата към себе се, и за съжаление - на прехвърляне на отговорности между различни институции", смята историкът доц. Наум Кайчев. Според него трябва да има единство и консенсус по темата. Той отбеляза, че въпросите с общата история не са засегнати пряко в посочения пакет предложения. Индиректно обаче ги има през включването на Договора за добросъседство в преговорната рамка и чрез включването на още неподписания двустранен протокол.