
Три са сходните текстове, свързани с френското предложение за евробъдещето на Северна Македония, които ще гледа парламентът днес - на ДСП, ГЕРБ и ДБ. Един по един вносителите им излязоха на парламентарната трибуна, за да убедят колебаещите се да дадат "зелена светлина" на преговорния процес.
Според Станислав Атанасов от ДПС с френското председателство страната получава силна гаранция за спазването на ангажиментите от договора със Скопие. България запазва правото си да не подкрепи подписването на договора, предупреди той, като добави, че началото на преговорите не трябва да се бърка с финалното премане на Скопие за член на ЕС. "Приобщаването към европейското семейство е инвестиция в сигурността и стаблността не само в региона, а и очаквано развитие на още по-силни съюзнически връзки със Северна Македония и Албания в рамките на НАТО. Позицията на ДПС по тази тема винаги е била кристално ясна, напомни той.
Десислава Атанасова пък акцентира на усилията, които ГЕРБ са направили за евроинтеграцията на Скопие. И опита да смекчи разпоредбите на Бойко Борисов, който нареди на депутатите си да задвижат френското предложение. Решението било взето от ръководството на партията и коалиционните им партньори преди това.
"Протоколите са пътната карта с ангажменти, които скопие трябва да изпълнява. Този протокол трябва да бъде подобрен и пописан от правителството заедно с преговорната рамка", настоя Атанасова. Според нея 47-то НС може да се обединява по теми важни за България и за Европа. "Днес ще се радвам да приемем проект за решение, който събира заедно всички проевропейски и проевроатлантически сили в НС. Не бих искала ние да си приписваме изцяло заслугите или авторството. Знаете, че беше така. Надявам се да сме единни и този път да излъчим положителен сигнал към нашите съседи и братя", добави шефката на ПГ на ГЕРБ.
По същество и трите проекта с еднаква сила могат да бъдат подкрепени, заяви съпредседателят на ДБ Христо Иванов. "Когато става въпрос за такива важни национални теми, трябва да работим заедно. Това не отменя политическите разделения и не прави нови коалиции. Това значи, че си вършим работата", заяви той. Според него доказателство, че френското предложени е едобро за България било отношението на македонското ВМРО и премиера им срещу него.
Няма по-голям инструмент за транформация от предприсъединителния процес. "България не вдига ветото, а подсилва силата на своето вето. От тук нататък всеки момент, в който РСМ не изпълнява своите ангажим като кандидат-член пред ЕС, ветото което ще им се налага ще е със силата на цялото евросемейство, застанло зад България. Като не променят Конституцията, няма да видят преговори, това става ясно от френското предложение", настоя още той. И настоя, че може да пропуснем важен шанс за гарантиране на националния интерес. Нямаме време да не бързаме, бе ясно казано от външният министър - френското председателство е онзи прозорец, от който може да се възползваме, настоя Иванов.
Очаквайте подробности