
"Преходът на България от социализъм към пазарна икономика и демокрация беше успешен. В началато на 90-те години държавата беше много бедна и потисната. Сега е нормална европейска страна."
Това заяви в ефира на БНТ прочутият американски икономист Ричард Ран, който е един авторите на националната стратегия за преход на България към пазарно стопанство от началото на 90-те години. Ран е бил икономически съветник на американските президенти Роналд Рейгън и Джордж Буш - баща.
"България е един от най-успешните примери за демократично развитие, наред с останалите държави от Източна Европа - заяви Ран. - По време на комунизма ситуацията във вашата страна изобщо не беше добра. България беше една от най-бедните дори в социалистическия лагер. Това е и основната причина и сега да изоставате от Унгария, Чехия и Полша, например.
Ран призна и за грешки по пътя към пазарно стопанство.
"Никога нищо не е перфектно - коментира американският икономист. - Но нека не забравяме, че в началото на 90-те години магазините в България бяха празни, а сега може да се купи всичко. Можем да бъдем критични, за много неща. Но като цяло преходът на вашата страна през последните 30 години е успех. Никога не очаквам, че е възможно да бъде постигнато съвършенство. Но е напълно реално нещата да се движат в правилната посока."
Според Ричард Ран, България е трябвало да приложи т.нар "шокова терапия" в икономиката и много по-рано да въведе валутен борд. Американския икономист е категоричен, че корупцията в съдебната система по време на приватизацията е нанесла огромни щети на нашата страна. Ран даде България като добър пример за въвеждането на плоския данък. Но не пропусна да отбележи, че тук се плащат и много други налози.
На въпрос дали би инвестирал в България, Ран призна, че не би вложил пари в банки. Но бил готов да вложи пари в добри проекти от сферата на туризма и високите технологии.