
Дипломатическите отношения между България и Русия са пред скъсване - за първи път от 1944 г., когато СССР едностранно прекратява отношенията със София, въпреки че те са поддържани в предните 3 г. на Втората световна война.
Русия ще затвори посолството в София, ако до 12 ч в петък правителството не оттегли нотите, с които бяха изгонени 70 дипломати и служители на руското посолство, закани се в четвъртък посланик Елеонора Митрофанова. Тя
специално посетила Външно, за да връчи нота,
с която настоява да бъде отменено гоненето на руските дипломати.
Ден по-рано, след като премиерът Кирил Петков обяви решението за дипломатите, Митрофанова заплаши с асиметричен отговор. В резултат на това Русия вече обяви, че затваря консулствата си в Русе, Варна и София. България пък затваря своето консулство в Екатеринбург.
В случая, ако нотите 54-64-123 и 54-64-124 (на българското МВнР) не са отзовани до 12 ч на 1 юли 2022 г., пред руското ръководство
безотлагателно ще бъде повдигнат въпросът
за закриване на посолството на Руската Федерация в Република България. В този случай отговорността за изключително тежките последствия за отношенията между Руската федерация и Република България ще бъде изцяло върху българската страна, пише в нота до МВнР вчера Елеонора Митрофанова.
Оттеглянето на двете ноти, с които се гонят руснаците, може да стане с решение на правителството, след което Външно да връчи нова нота на Митрофанова, с която оттегля двете предишни, разясниха дипломати процедурата.
Ако Русия изпълни заканата си и затвори посолството си в София, ще се наложи и България
пропорционално да закрие своето представителство в Москва
В издания като “Епицентър”, което е приближено до БСП и където първоначално се появи информацията за руската нота, дори се появиха твърдения на неназовани дипломати, че това е равносилно на война между двете държави. Закриването на посолства наистина е характерно за воюващи държави, но не е задължително да означава това.
Засега българското правителство, макар и учтиво, отказа да изпълни искането на Митрофанова. През почти целия ден в четвъртък се очакваше отговор от Министерството на външните работи, с който да се поеме ангажимент, че е възможно преразглеждане на изгонването, но за това
са нужни нови проверки от ДАНС
и отмяната не може да бъде направена в поискания срок.
Вместо това обаче отговорът дойде с изявление на министър-председателя Кирил Петков, което бе разпространено от правителствената пресслужба. В него той отказа да бъде отменено гоненето на руските дипломати, но
призовава все пак Русия да не затваря посолството си в София.
Отношенията между България и Руската федерация са дългогодишни, многопластови и от голямо значение за съдбата на страната ни в исторически план. Ние уважаваме руския народ и ценим нашите културни, исторически, социални и търговско-икономически връзки. Заради това, въпреки че българското присъствие в нашето посолство в Русия наброява едва 12 души, руското посолство в България ще има възможността да запази 43-ма свои служители съгласно решението, взето от българското правителство вчера.
Вярваме в необходимостта от диалог, за който дипломатическите канали са от ключово значение. Убедени сме, че българо-руските отношения могат да продължат да се развиват в сферите от взаимен интерес, уважавайки важните за всяка от нашите държави ценности. Заради това се обръщаме към посолството на Руската федерация да оттегли подадената днес нота.
Заради миналото и бъдещето трябва да можем да правим крачки напред при взаимно зачитане на националните интереси, сигурността и суверенитета и на двете страни, заяви Кирил Петков.
Нотата на Митрофанова е била в ултимативен тон и затова Външно е поискало указания от кабинета на министър-председателя как да действа, обявиха в официална позиция оттам. Часове по-рано зам.-председателят на “Има такъв народ” Тошко Йорданов каза в парламента, че МВнР е имало само роля на изпълнител в изгонването на руските дипломати. А действията на министерството били диктувани лично от шефката на кабинета на премиера Лена Бориславова, която изпратила две инструкции.
В натиска срещу правителството се включи и президентът Румен Радев, който коментира изгонването на руските дипломати от Мадрид, където е на среща на върха на НАТО.
В президентската институция не е постъпвал доклад на ДАНС по темата за експулсирането на руските дипломати. На съвета по сигурност към МС, проведен на 9 юни, тази тема не фигурира в предварително обявения дневен ред. Тя е повдигната вътре за обсъждане по принцип, но по нея няма взето решение, заяви президентът Румен Радев. Ден по-рано премиерът Петков обясни, че изгонването на дипломатите става след 3 доклада на ДАНС, а последният от тях е бил обсъждан на 9 юни на съвет по сигурността в МС.
Президентството е имало представител на съвета, но изпратило и въпроси до МС какви са взетите решения. Отговорът бил: Няма прието гласувано решение на този съвет, разказа Радев и обвини кабинета във вземане на решения по паралелни механизми.