
Ръкавицата е хвърлена и трябва да ги подкрепяме, заяви лидерът на ГЕРБ, но критикува премиера, че е постъпил аматьорски
Външно получи инструкция от Лена Бориславова и отказа да изпълни ултиматума
В петък, когато Елеонора Митрофанова повтори, че затваря руското посолство в София, след като информира ръководителя на своята държава, български дипломати са потърсили контакти с Румен Радев, за да го посъветват за спешен разговор с Владимир Путин. Според тях само българският президент и руският му колега биха намерили някакъв полуелегантен начин да се излезе от сложната ситуация, в която ни поставил Кирил Петков, без сериозни загуби. До късно вчера “24 часа” не успя да получи официално потвърждение за сюжета с евентуален телефонен разговор между Путин и Радев.
В петък по обед, когато изтичаше срокът на ултиматума, Митрофанова бе повикана в Министерството на външните работи, за да бъде повторено, че 70-те руснаци трябва да напуснат България до неделя, а тя да оттегли нотата си със заплахи. От МВнР изрично подчертаха, че това е станало в изпълнение на инструкция, дадена от Лена Бориславова като шеф на политическия кабинет на премиера Кирил Петков.
Веднага след разговора във Външно Митрофанова разпространи съобщение, че
безотлагателно е поискала от правителството на Русия да закрие посолството в София
За съжаление, нашето обръщане към МВнР беше игнорирано. Отговорността за по-нататъшните тежки последици на тази стъпка е изцяло върху правителството на Кирил Петков, обяви руската посланичка.
Въпросът ще бъде разгледан от външното министерство на Русия, а ако е необходимо, ще се докладва на руския президент Владимир Путин, допълни по-късно и говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Въпреки че името на руския президент за първи път се замесва в дипломатическия скандал, действията на Митрофанова са били предварително съгласувани с Кремъл, обясниха обаче дипломатически източници. Именно заради това и български дипломати са опитали да накарат президента Радев да поиска разговор с Путин.
“24 часа” се обърна към администрацията на българския президент със следните въпроси:
1. Имал ли е разговор президентът Румен Радев с колегата си Владимир Путин след изявлението на посланика на Русия у нас Елеонора Митрофанова и с оглед дипломатическото напрежение между двете страни?
2. Ако да - какъв е резултатът?
3. Ако не - планира ли да проведе такъв разговор?
4. Възнамерява ли държавният глава да свика заседание на КСНС по тази тема?
До късно в петък от президентството не отговориха.
Още в четвъртък вечерта Радев поиска премиерът Петков да свика правителството и
да преосмисли позицията на България
Това решение трябва да е съобразено с предизвикателствата пред националната сигурност и с дългосрочните интереси на България и на хилядите български граждани, живеещи в Руската федерация. Недопустимо е те да бъдат оставени без дипломатическо представителство. Недопустимо е решения, свързани със сигурността на България, да не отчитат рисковете от ескалация и икономическите последствия от тях, написа Радев във фейсбук.
Решението на Петков да не се поддава на ултиматуми обаче бе подкрепено от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Той свика брифинг рано сутринта в петък. И след като предната вечер бе гост на партитото в посолството на САЩ по случай 4 юли.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепи правителството за изгонването на дипломатите.
Ултиматумът на посланик Митрофанова е обиден за нашето правителство и като българин настоявам те да не отстъпват с всички последствия. Ръкавицата е хвърлена и трябва да ги подкрепяме. Изпълнение на исканията ще е капитулация, заяви Борисов. Той все пак критикува Петков, че изгонването на 70-те е направено аматьорски и дилетантски. Но разви теория, че така или иначе сме във война и сега всичко е черно и бяло. А пък отношенията с Русия може да се поправят.
Никой дипломат не трябва да дава срок от 24 ч - от днес за утре. Г-жа Митрофанова се опитва да си играе със страховете на хората, втвърди след това тона Кирил Петков.
Външният министър Теодора Генчовска да оттегли решението за експулсиране, зам.-министърката ѝ, която го е подписала да бъде уволнена, а заедно с нея да си замине и шефът на ДАНС Пламен Тончев, който е изготвил списъка със 70-те души.
Това видя като решение на дипломатическия скандал пък лидерът на БСП Корнелия Нинова. Преди дни тя прекрати преговорите между БСП и ПП за кабинет именно заради това решение.
В списъка има
данни за шпионаж само за 34-ма души,
а другите са добавени на око, обясни тя. Затова призова за точен преглед на хората, срещу които има доказателства, и настоя останалите да бъдат извадени от списъка.
Посред нощ в четвъртък Тончев и Генчовска говориха по казуса пред Председателския съвет на парламента=
Запитана дали има данни, че всичките 70 души са работили срещу България, Генчовска отговори: Трябва да попитате ДАНС, в МВнР пристигат само имена с лични данни. Няма доклад, има две писма със списъци, подписани от председателя на ДАНС.
Петков да бъде задължен да спре експулсирането на дипломатите. Такова предложение внесе пък БСП в парламента в петък. А шефът на червената група Георги Свиленски се подписа заедно с колегите си от ИТН Тошко Йорданов и от “Възраждане” Костадин Костадинов в писмо до президента с настояване да свика КСНС, където решението да се обсъди.
След среднощно заседание в НС: дават премиера на прокурор
Генчовска: Няма доклад на ДАНС
Тошко Йорданов: Ошашавен съм от лъжите на Кирил Петков
Премиерът в оставка Кирил Петков ще бъде даден на прокурор заради решението за руските дипломати. Това обявиха от “Възраждане” след среднощното заседание на Председателския съвет на парламента.
До полунощ шефовете на групи и ръководството на НС дискутираха темата, след като се разбра за ултиматума на руската посланичка Елеонора Митрофанова. Първо бе извикана външната министърка Теодора Генчовска, която тъкмо беше кацнала от Мадрид след срещата на върха на НАТО. А към 22 часа повикаха и шефа на ДАНС Пламен Тончев.
Премиерът е използвал структурите на държавната власт за своя лична политическа изгода и затова ще изготвим сигнал до прокуратурата, обяви Костадин Костадинов след края на 4-часовата среща.
Адски съм ошашавен от това, което чух. Да впрегнеш цялата държава около себе си, е противозаконно. Това, което е направил Петков, е абсолютно погазване на закона, каза шефът на групата на ИТН Тошко Йорданов.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов бе по-умерен. Той обясни, че направените от колегите му твърдения се установяват от определени органи, сред които не е Председателският съвет на НС. За какви доклади е говорил премиерът, не мога да ви кажа. Има два списъка с лица, за които ДАНС твърди различна степен на опасност за националните интереси. Ако ДАНС твърди, че е включил в тези списъци хора, за които не е имало достатъчно основание, това повдига въпроса за отговорността на председателя на ДАНС, каза Иванов.
Информацията, която получихме от премиера на закритото заседание, се разминава с реалните факти, уточнени на председателския съвет, каза пък вчера зам.-шефът на БСП Кристиан Вигенин. Народното събрание било въведено в заблуждение за последователността на действията и причинно-следствените връзки. Изводът, който правя след тези две изслушвания, е, че е била поставена цел да бъдат изгонени определен брой дипломати и служители на руското посолство, след което за част от тези служители са търсени причини това да се случи, обобщи Вигенин.