
Шестте обреднички не смогват с ритуалите, в някои дни те стигат до 26
Август е месецът на любовта - тогава се създават най-много семейства, казват от общината
Младите пловдивчани вече не желаят да живеят без брак. Това показват наблюденията на шефката на “Радостни обреди” Чудомира Пинджева.
По думите все повече двойки желаят да узаконят любовта си, а напоследък обредниците са затрупани с работа.
“През август 2019 г. сме сключили 252 брака, а през същия месец на 2021-а - 303”, посочи тя.
Любимият им месец да се врекат един на друг е август, макар че сватби има по всяко време на годината, като повечето започват още през май. Това е месецът на любовта.
Времето е хубаво и младите избират да минат тогава под венчило”,
разказват обредници. Но и през есента не липсват тържества.
Според психолога Стоичко Миличин, който е водил брачни консултации обаче, подмладяването на сватбите в Пловдив се дължи на пришълците, които са завладели града в последните години заради нови работни места.
Те са предимно от областите Хасково, Смолян и Кърджали.
“Вижте как се купуват апартаменти в Пловдив от млади семейства. Това са хора, дошли да търсят препитание и да свият семейно гнездо”, дава пример той. Обикновено продавали имоти в родните си места и теглели кредити, за да се сдобият с жилище в Пловдив, след като сключат брак.
Избирали втория град в България, защото им бил по-близо. А и разходите не били толкова високи като в София.
Миличин направи сравнение с Варна, която е с подобно население като Пловдив. Морската столица обаче не била вече толкова привлекателна за млади преселници, тъй като от туризъм се печелело по-малко.
Доскоро и във Варна прииждали от областта, но тази тенденция намаляла, а в Пловдив още продължава
“Това се очаква рано или късно и в Пловдив”, прогнозира той.
Така или иначе, сватбите в града на тепетата вече са в апогея си и обредници се чудят как ще смогнат да оженят толкова хора наведнъж. Те няма да забравят 10 октомври 2020 г., когато узаконили 26 брака за ден, което е своеобразен рекорд.
Причина за интереса била повторяемостта на цифрите 10, 10, 20, 20.
Обредничките в общинското предприятие са едва 6 и понякога виждат зор. Особено през летните месеци, когато ритуалите стигат до 300 месечно.
Много от желаещите не ходят на място в общината да си запазят час, а избират електронната система на “Радостни обреди”, която показва свободните дати, часове, зали, както и всички обекти, в които може да се сключи граждански брак.
Най-често сега се женели тези, родени между 1990 и 2000 г. Това са все млади хора, на възраст от 22 до 32 г. Предпочитат ритуали навън, защото могат да съберат всичките си гости, докато залата на “Радостни обреди” е с капацитет 60-70 души.
Предимно предпочитат ресторанти - там, където ще бъде тържеството на младоженците
Но не са малко и тези, които избират къщи в Стария Пловдив, дори и на Античния театър. Местата там са красиви и подходящи за фотосесии.
Интерес от страна на младоженците има и към новия фонтан в подножието на хълма Бунарджика, както и към Римския стадион. За повечето обекти се плаща наем, като за Античния театър той е 1200 лв.
Пинджева разказа и за нестандартна сватба, на която младоженците сключили брак на стадион “Локомотив”. Решили да е там, защото било мястото на първата им среща. Събитието било подготвяно дълго, понеже трябвало да се издадат необходимите разрешителни.
“Преди да започне ритуалът, се изля порой. А ние заедно с гостите стоим на тревата. Беше вълнуващо. Някои казаха, че това е дъжд от любов”, описа шефката на “Радостни обреди”. Друга
запомняща се сватба била с 1800 гости
“Това е най-голямото тържество, което сме организирали”, казва Пинджева. Питала младите как успяват да обърнат внимание на всичките си гости. Те отговорили, че не смогват да отидат до всеки.
Данните на националната статистика за 2021 г. сочат, че най-много бракове в Пловдив са сключени от хора във възрастовата група от 25 до 29 г. - съответно 681 мъже и 741 жени. На второ място са младоженците от 30 до 34 г. В тази категория попадат 659 мъже и 508 жени.