
Възможно е тайни агенти от съседни страни да имат контакти с българи, за да се затрудни проследяването
Преди 1989 г. съветници от СССР били на щат в българските служби, за да наблюдават
Една от особеностите на руското разузнаване е, че когато ползва дипломатическо прикритие, то често не е в страната на акредитация, а в друга. За местните служби е трудно да проследяват шпионите, които пътуват през граница, за да се срещнат с агенти и да получат данни.
Може да са на мисия в Белград, Скопие или Атина, а да изпълняват операции у нас. И обратното - тези тук да търсят информация за други страни, коментира пред "168 часа" бившият посланик в Москва Илиян Василев по повод експулсирането на 70 дипломати и служители.
Това означава, че е вероятно неизвестен брой разузнавачи на Кремъл в съседни държави все още да имат контакти у нас и да извършват несвойствени за дипломати функции. Не е изключено партньорски служби да са подали сигнал към българските за шпионската дейност, добави Илиян Василев, коментирайки тази особеност на руското разузнаване.
50% от победата в дадена акция е резултат на добра информация, обясняват професионалисти. Затова тези служби са толкова важни.
България се явява хъб за руските шпиони на Балканите, обясниха хора от бранша. Мрежата е създадена и разработена още от съветско време, потвърди ген. Атанас Атанасов по Нова тв. Хора от бранша допълват, че от София са планирани и провеждани акции като например в Черна гора и РСМ.
Според Илиян Василев при реализацията на разузнавателната дейност не става дума само за агентурни мрежи, но има и хора, които работят по употреба на мека сила или за привличане на информация от топнива на българското управление.
Какви тайни са търсели обвинените за шпиони?