
Спорове за кресла и “динамична” информация остава ли Кирил Петков в кабинета - последно “да”
Лорер вземал транспорта
Големи колебания са обзели тройната коалиция на последните метри, преди Асен Василев да върне днес папката на Румен Радев.
Самият Василев до късно снощи продължаваше да не знае изпълнен мандат ли ще връчи на президента - с пълен състав на Министерския съвет, или празна папка. По никакъв начин това не било подсказано и на държавния глава, който го чака в 17 ч.
Ако няма осигурена подкрепа от 121 депутати, той няма да обяви имената, категоричен бил Василев пред своите. Потвърди го няколко пъти и в публичните си изявления от сряда насам. По последна информация 4-ма не стигат на “Промяната” за второ правителство с нейния мандат в този парламент.
Ние сме длъжни да пробваме докрай
Всеки депутат има глава на раменете, има съвест и трябва да прецени дали иска да подкрепи програмата, която представихме, каза Василев в четвъртък следобед, когато участва в заседанието на бюджетната комисия на парламента.
Разписаната ясна програма да донесе подкрепа от отделни депутати в 12 без 5 - това пък било очакването на Кирил Петков, стана ясно от неговите изявления вчера.
“Не сме спрели да говорим с абсолютно всички независими депутати. С групата на ИТН, мисля, непрекъснато се водят разговори и покани към тези хора”, обясни той. Много искали
разговорът да не е “Подкрепяте или не”, а за ясните политики и стратегията, разписани по дати и в законопроекти.
Те са над 40 отделни стратегии. Дори да кажат “не”, ама да видят цялата програма, да дискутираме по важните за България приоритети и тогава да си направят становището, призова премиерът в оставка. “Единствената цена, която не сме готови да платим, е да вкараме задкулисието обратно в управлението”, добави Петков.
Сигнал за разочарование обаче дойде от “Демократична България” въпреки обявено принципно съгласие за кабинета “Василев”.
По-малко от 24 часа преди Асен Василев да се яви в президентството, съпредседателят на ДБ Христо Иванов обясни, че с тях още не са водени разговори за състава. Но има и по-сериозен пропуск, изтъкна той:
Не са коментирани и въпроси как би функционирало като процес на вземане на решения такова управление. Това е нещо, което за нас е важно. Смятаме, че е фундаменталната причина, по която се разпадна досегашната коалиция, беше недобре изграденият модел на вземане на решения и комуникация.
И е много важно следващото управление да стъпи на изводи от това нещо. Това, че този разговор
още не е проведен с наше участие, не ни радва
Предвид сдържания по принцип изказ на Иванов това всъщност е доста явно предупреждение от негова страна. Той опита да намери оправдание в това, че “сме притиснати във времето, всичко е доста хаотично и не е добър начин за решение, но това е положението”.
Все пак Иванов продължава да смята, че за страната е най-добре правителство да има с мандат на ПП, и отказа да коментира какво ще прави ДБ, ако третият мандат попадне в тях.
Според запознати голяма дилема е имало и в БСП въпреки високата оценка, която лидерката Корнелия Нинова публично даде ден по-рано на управленската програма. Преди свикания вчера следобед пленум социалисти са искали да убеждават Нинова партията да се дистанцира от тройната коалиция, за да се ситуира по-добре за ходовете напред - евентуален трети мандат в 47-ото НС, но най-вече предсрочните избори.
Надделяло обаче мнението, че 4-мата червени министри са свършили много и важна работа и подобен ход ще зачеркне тези усилия, вместо партията да стъпи на тях в разговора си с избирателите. И последните социологически данни показаха, че БСП е стабилизирала доверието.
Именно около бройката на министрите обаче също витае напрежение между партньорите.
От 4-мата подали оставки от ИТН със сигурност в кабинета остава Радостин Василев. Той сам даде да се разбере, че е
амбициран да смени спорта с МВР,
но засега няма информация дали ще сполучи. Според запознати Кирил Петков е водил тези разговори с юриста, отцепил се от Слави Трифонов, но не и Асен Василев.
Има вероятност и енергийният Александър Николов от ИТН да остане на поста си. “За да работи едно правителство, трябва да има нормална комуникация вътре, така че да се постигнат поставените цели. Аз нямам проблем с разговорите и с това, което се цели да се постигне”, заяви той вчера.
МРРБ на Гроздан Караджов остава за “Промяната”, като последната мълва е, че Кирил Петков лично ще вземе строителството и пътищата, взривили четворната коалиция.
Петков ще е член на кабинета, категоричен бе Асен Василев снощи.
В предните дни запознати разкриха, че се е гледал и вариант за оттеглянето му. Макар и по-малко вероятна, още остава опцията премиерът в оставка да вземе от Василев финансите.
И Външно май отива при ПП, макар да се чу и за демократите.
БСП остава с 4-те си кресла. Туризмът обаче, който сега е при социалистите, бил пожелан и от ДБ заради фокуса на зелените върху екополитиките в ресора. Хората на Иванов официално не коментираха.
Вътрешна рокада в “Промяната” пък предвижда Даниел Лорер да замени Николай Събев за транспорта.
Очакваме мандатоносителя от ПП да проведе разговорите докрай и да гарантира 121 депутати най-малко. Ако те не осигурят такава подкрепа, утре няма да бъде внесен кабинет, обяви Корнелия Нинова след снощия соцпленум. Тя не пожела официално да коментира дали и кои от освободените от ИТН министерства ще искат. Как щели да се разпределят, зависело от разговорите, които ПП води.
И левите също като ДБ искат в новия кабинет решенията да се вземат по-стегнато и от специалния секретариат към коалиционния съвет. А ключови въпроси за националната сигурност, външната политика и отбраната да се обсъждат предварително, за да не става като с изгонването на 70-те руски дипломати. Нинова се похвали, че заради БСП в програмата на кабинета сега е записано, че София ще опита да оправи отношенията с Москва.
Ако първият мандат не се осъществи и ни бъде връчен третият по желание на президента, ще положим всички усилия да водим преговори за редовен кабинет, обяви Нинова.