
● За нас социалната политика е абсолютен приоритет, каза Корнелия Нинова - за 7 месеца са подкрепени семейства с деца, домакинства и пенсионери с 22 млрд. лв.
● Помощта за отопление за зимата ще е 623,55 лв.
Минималната заплата ще се изчислява по формула от 1 януари, а няма да се определя административно от държавата. Социалното министерство е разработило пет варианта, а три вече са изпратени на финансовото министерство, което е харесало един от тях.Той предвижда минималната заплата да е 50% от средната, както препоръчва и бъдещата европейска директива за справедливи доходи.
В четвъртък предложението ще бъде представено на бизнеса и синдикатите. Това обясни социалният министър в оставка Георги Гьоков, който отчете свършеното през последните седем месеца.
В момента средната заплата вече е над 1600 лв., което означава, че минималната трябва да е поне 800 лв. От 1 април правителството вдигна размера є на 710 лв., припомни още Гьоков. И обясни, че ще има обществено обсъждане на проекта, който да се приеме до края на годината, за да може да се прилага от 1 януари 2023 г.
В момента над 800 хил. българи получават минималната работна заплата от 760 лв.
Освен това социалното министерство е готово и с формула за максималния осигурителен доход. От 1 април той се вдигна на 3400 лв., но правителството обеща на бизнеса предвидимост и формула за следващата година. Там споровете са по-големи и затова консултациите продължават, каза още социалният министър.
Той припомни, че минималният размер на пенсията се увеличи от 370 лв. на 467 лв. А от тази дата се вдигна и таванът на пенсиите от 1500 на 2000 лв.”, отчете още Гьоков. Така средната пенсия стигна 669 лв., което е с 23,6% повече спрямо юни, без да се отчитат допълнителните суми, изплащани към пенсиите. Също от 1 юли социалната пенсия се увеличи от 170 на 247 лв., което е увеличение от 45%, отчете още Гьоков.
От 1 октомври пенсиите ще се преизчислят, което ще доведе до ново увеличение на над 715 хил. души, добави още министърът.
Той напомни също, че от 1 април втората година на майчинството се вдигна на 710 лв. Тази сума получават 80 хил. майки. 40 хил. души пък са получили по-голямо обезщетение за безработица. Причината е, че минималното бе вдигнато от 12 на 18 лв., а максималното - от 74 на 85 лв. Той отчете още, че размерът на средствата за подкрепа на хората с увреждания е увеличен с близо 40%, с над 280 млн. лв. спрямо средствата за 2021 г. За нас социалната политика е абсолютен приоритет. За 7 месеца успяхме да подкрепим семейства с деца, домакинства, пенсионери с 22 млрд. лв., обясни вицепремиерът Корнелия Нинова по време на отчета. Политиките и средствата били насочени към увеличаване на майчинството, безплатни детски градини и ясли, актуализиране на пенсиите, подкрепа на работещите, увеличаване обхвата и сумата на енергийните помощи. Програмата “Развитие на човешките ресурси” беше първата, която беше изпратена официално за одобрение от ЕК.
Първите 14 операции за над 1,1 млрд. лв. по нея бяха приети. По програмата за храни пък ще получим 411,7 млн. лв. за на найуязвимите групи, живеещи в бедност и дълбока социална изолация, добави Гьоков. ният министър. Помощите за отопление ще се вдигнат общо със 100 лв. за идната зима. На месец сумата ще се увеличи с 20 лв. от сегашните 104,71 лв. Целевата помощ се отпуска за период от пет месеца – от 1 ноември 2022 г. до 31 март 2023 г. Така за този период нуждаещите се ще получават 623,55 лв. Вече се приемат заявления за помощта, като те могат да се подават до 31 октомври. До този момент 70 хил. българи са поискали да бъдат подпомогнати, каза още Гьоков. Очаква се броят на хората, които я получават, да се вдигне от 261 на около 310 хил. Необходимите средства за повишението ще са 31 млн. лв., които вече са осигурени. Гьоков постави добра оценка на работата на Министерството на труда и социалната политика. “Нямам никакво напрежение от това кой ще бъде следващият социален министър, стига да продължава политиката за подкрепа на хората”, каза той. Отчете и удължаването на мярката 60 на 40, като по нея през първите два месеца на годината са изплатени над 95 млн. лв. По този начин са запазени над 78 хил. работници в 3668 фирми. “От 1 юли минималн