
Да, ако договори с лидерите на групи какво и за колко време да свършат, обяснява преподавателят по конституционно право доц. Нина Киселова
Непосредствено след като официално бъде оповестено, че не може да се формира правителство с третия мандат, държавният глава трябва да изаде указ за разпускане на парламента и насрочване на нови избори. Срокове в конституцията няма, но това следва от добрата практика дотук.
Това обясни преподавател по конституционно право доц. Наталия Киселова пред Би Ти Ви тази сутрин. Тя прогнозира вот на 2 октомври - най-близката възможна дата след изтичането на септември, а президентът Румен Радев каза, че не вижда като подходящи избори през септември.
На теория обаче е възможно удължаване на работата на парламента. В такъв случай са нужни разговори на държавния глава с председателите на парламентарни групи, които да определят ясно какво трябва да се свърши и колко време е нужно, посочи Киселова.
Но вчерашното решение на енергийната комисия ме навежда на друга мисъл - че парламентарните групи не търсят оперативно решение, каза тя, визирайки връщането на Иван Иванов начело на КЕВР.
Според нея е проблемно възраждането на човек с отдавна изтекъл мандат - ами ако се окаже, че към момента и той не може, възраждаме още по-предишния председател ли, попита юристката.
Или да се помисли за един от действащите членове, или да се проведе процудура за нов председател на енергийния регулатор а работещите решения, след като КС отмени избора на шеф на КЕВР. Според Киселова. този разговор е трябвало да се проведе между лидерите на партиите и държавния глава и така да се изясни хоризонтът на работа на 47-ото НС на финалната права.
Задължигелно НС трябва да има акт, с който да уреди правните последици след решението на КС по отношение председателя на КЕВР, категорична е преподавателката от Софийския университет.
Законът не е добре написан, твърде много правомощия са концентрирани в председателя, но на спокойствие трябва да се огледат текстовете, коментира още Киселова. Възстановяването на всяка цена на предишния председател само връща времето назад.
Изборите през последните години се превърнаха в игра на късмета или на щастието, а не в гласуване с информиран избор. И странните политически субекти, които се повявят, раждат странни законодателни решения, заключи тя
Преидентът на една страна трябва да има телефоните на на-добрите експерти., които да покани за служебни министри. Още в края на юни според юристката президентът Радев е почнал да мисли, защото отнема време - тези хора на напуснат сегашната си работа и пр. Самата тя обясни за себе си, че "краткият отговор е не" на въпроса ще става ли служебен правосъден министър.