
Има надежда, че ще дойде по-прагматично правителство, включи се Митрофанова
Правителство на националното съгласие с конкретна програма и фиксиран хоризонт - това остава възможната формула за изход от кризата. Не сега, а в рамките на следващия, 48-и парламент, датата на изборите за който се очаква от президента Румен Радев в началото на следващата седмица. И офертата вече не е откъм участниците в досегашната власт, а от ГЕРБ.
Не зная дали успешната формула в 48-ото народно събрание ще е точно коалиционната. Мисля, че трябва да оставим отворени всички варианти. Има възможности за програмно правителство, за правителство на националното съгласие. Ако ГЕРБ е първа политическа сила, ще водим разговори за правителство. Имаме готовност.
Без ГЕРБ няма как тази политическа криза да бъде решена
Това обясни зам.-председателят на парламентарната група Тома Биков часове преди в петък да удари последният звънец на 47-ото НС.
Точно в 14,34 ч след няма и 8 месеца работа това събрание приключи
“Пожелавам на всички успех в бъдещите ви начинания и на добър час” - с тези думи председателят Мирослав Иванов изпрати избраниците.
Те се разотидоха без обща снимка, само със селфита от пленарната зала и някои кадри за историята по групи. А социалистите опразниха банките си по-рано, защото тръгнаха за събора си на Бузлуджа.
Официално 47-ото НС ще бъде разпуснато с указа на Радев, с който той ще насрочи предсрочните избори. Но от 1 август то е във ваканция, срещу отмяната на която гласува новото мнозинство. Така и да е имал желание, президентът не може да удължи работата на депутатите през отпускарския им месец.
Като аргумент за тезата си, че е нужен програмен, не класически коалицонен кабинет, Тома Биков обясни пред БНР, че сегашното управляващо мнозинство е имало “много слаба конструкция, която практически се самосчупи”.
Може би най-големият дефект на това управление беше, че то така и не успя да изработи някакъв ефективен механизъм за взимане на решения. Ако ГЕРБ участваше в управлението, категорично щеше да е далеч по-грамотно. Ние сме имали такъв тип управление през 2014 - 2016, когато отново четири политически формации бяха в управляващото мнозинство, припомни той.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов още в сряда посочи като възможна формула някакво сътрудничество между партията му и “Продължаваме промяната”, които се очаква да са двете най-големи групи в бъдещия парламент. “Мога да работя с всеки, който спазва девиза на Народното събрание”, отговори той на въпрос може ли да се търси разговор с ПП.
Далеч не в този дух обаче прозвучаха прощалните политически декларации в пленарната зала вчера. Шефът на групата на ПП обвини “играчите” от ГЕРБ и ДПС: От парламентарната трибуна те играеха любимата си игра - крадецът вика “дръжте крадеца”. Чухме и думите “не питайте организираната престъпност”. Всичко, което направихме и се наложи да изтърпили, си струваше. Но заради вашите гимнастики тук България още се мъчи. Затова няма ефективна прокуратура, а регулаторите тънат в некадърност.
Големите промени се правят, когато има повече депутати, които искат да се случат. Имаше ли достатъчно депутати, които искат България да тръгне по пътя на промяната? Нямаше, уважаеми дами и господа! Нямаше антикорупционно мнозинство, корупцията не намери достатъчно врагове, майстори в занаята и тези, които не могат да живеят в опозиция, продължи Гюров.
“А отборът” доказа за 6 месеца, че са аматьори. Аматьорите оставят разбити държавни институции, опустошен с решетки парламентаризъм, енергийна криза, полуфалирали държавни предприятия в енергетиката. След енергийната криза следва икономическа криза и безработица, върна му шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова. Добави, че са преживели всичко достойно - арестите, обидите, изчегъртването. И попита управляващите кой ги е научил, че трябва да мразят ГЕРБ.
Ако ГЕРБ трябва да прави правителство в следващото Народно събрание, ще покажем как се работи за България. В следващото НС пак ще сме тук и ще сме повече, зарече се тя.
Освен запътилите се към Бузлуджа социалисти и ДПС не почетоха парламентарния финал с декларация от името на групата.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов пък изтъкна две от грешките на управлявалата коалиция - недостатъчно представителство на опозицията в комисиите и неизпълнение на задължението да представляват целия народ, а не само своите избиратели. Трябва да събираме тъканта на обществото, а не просто да формираме мнозинства в парламента, призова Иванов. И апелира всички политици
да тръгнат към новите избори с човечност
Управляващото мнозинство не обърна очи в една посока и фаворизира едни за сметка на други. От ИТН никога не бихме се примирили с ролята на безгласна патерица на властта, заяви от името на бившите партньори Пламен Николов.
От “Възраждане” пък се заканиха наесен те да управляват - без маски и ограничения.
“Има надежда, че ще дойде по-прагматично правителство”, включи се в коментарите с интервю пред ТАСС руската посланичка Елеонора Митрофанова вчера.
“България е членка на ЕС, на НАТО, но за нея ще е сложно да изгражда своята линия на поведение. Ситуацията ще принуди да се премине към по-прагматичен подход към много въпроси, особено свързани с икономиката”, заявява тя. Ден по-рано дипломатката каза по тв “Россия 24”, че “Газпром” е готов да даде газ на България според договора, който е до края на годината, ако страната ни изпълни условията му.
- Свиленски съди Тошко, че го нарече лъжец
- Настимир Ананиев пък е импотентен според Нанков, но шефът на транспортната комисия го преглътна
Пороят от взаимни обиди и обвинения, разменени между депутатите в 47-ото НС, ще завърши със съдебна битка.
Председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски ще съди Тошко Йорданов за клевета, съобщи bTV. Повод е скандал за причината, провалила съставянето на кабинет през мандата на социалситите.
“Разбрах, че няма да има правителство на председателски съвет, когато в един глас Йордан Цонев, Тошко Йорданова, Костадин Костадинов и Десислава Атанасова скочиха като попарени, когато разбраха, че има точка, в която е заложена програма на парламента, включваща промените в КПКОНПИ и избирането на Бойко Рашков за председател на антикорупционната комисия”, заяви Свиленски. “Той е лъжец. Третият мандат не се провали на председателски съвет, а когато изтече записът на Христо Иванов”, контрира шефът на депутатите от ИТН.
Съдебна сага засега не се очертава обаче за друга обида - депутатът от ГЕРБ Николай Нанков обяви за политически импотент колегата си от ПП Настимир Ананиев. Сегашното управление в МРРБ според бившия министър пък е резултат от “коалиционно изнасилване”.
- “Промяната”: ДБ избърза с поканата за общи листи
- Било притискане - създава се очакване в обществото, но така ще се загуби периферният вот
Христо Иванов прибърза с решението за създаване на голяма предизборна коалиция. Това обяви депутатът от “Продължаваме промяната” Искрен Митев.
“С тази заявка той вкарва едно очакване в обществото. Той предпоставя нещата и това е едно малко притискане на ситуацията”, коментира той пред БНР. Според него всеки участник в това правителство и това управление трябвало да поеме сам своята отговорност. “Нашата отговорност е, че в желанието си да не се примиряваме и да счупим модела, който беше досега, ние всъщност не преценихме правилно, че няма да ни оставят да бъдем непримирими. Народните представители с опит са свикнали нещата да не се решават в НС, но аз видях, че всъщност могат да се решават там. Случвало се е изказвания от трибуната да променят курса на събитията, да променят определени гласувания”, оптимист е Митев.
Темата за коалиция между “Демократична България” и “Промяната” се коментира от близо месец, след като Христо Иванов поднови офертата, отправена още преди вота миналата есен. Логиката е електоралното припокриване на двете формации, обясни той.
От ПП признават, че са обсъждали сериозно това, а експертите им посочили плюсовете и минусите на двата варианта. Загубла на периферния вот била сред основнтите притеснения.
Вариант бил и коалиция без общи листи. В този случай няма да се регистрира предизборна коалиция, но ще се подпише споразумение за бъдещо взаимодействие, стана усно от депутата от “Промяната” Росен Костурков пред Nova news.
Допълнително общите листи се усложянават от факта, че ПП вероятно отново ще се яви на вота с регистрацията на 3-те партии мандатоносителки, защото няма да бъде вписана навреме от съда в регистъра на партиите поради късното подаване на документи.
- ВМРО иска в коалиция със Слави и Стефан Янев - голям патриотичен блок
- Пробват среща на всички формации след седмица
Обединение с “Има такъв народ” на Слави Трифонов и “Български възход” на Стефан Янев ще търсят от ВМРО за следващите предсрочни парламентарни избори.
Според социологическите проучвания към момента е голяма вероятността ИТН да не прескочи бариерата за влизане в следващото Народно събрание. Шансове пък изобщо не дават на ВМРО - формацията с почетен председател Красимир Каракачанов, която сега се управлява от триумвирата Ангел Джамбазки, Искрен Веселинов и Александър Сиди.
Още в сряда със съобщение до медиите от ВМРО обявиха, че канят за обединение на “българофилите” всички формации, които се смятат за патриотични. Както и тези, които не одобряват френското предложение за членство на Северна Македония в Европейския съюз, което България вече подписа. В съобщението не бяха споменати конкретни партии, а на въпрос на “24 часа” преговаря ли се за коалиция с формацията на Слави Трифонов, и от двете партии отрекоха.
Партията ще организира голям форум около 6 август, разказа Веселинов. На разговорите ще бъде поканен и бившият служебен премиер Стефан Янев с новата му партия “Български възход”. За разлика от ИТН, които така и не се позиционираха, Янев определи формацията си по-скоро като национално-консервативна, което като идеи е близо до декларираните от ВМРО. Партията на бившия служебен премиер се спрягаше за коалиция и с тази на Мая Манолова - “Изправи се, България”. Двамата обаче не успяха да се разберат, а и след като Янев реши формацията му да бъде патриотична, разговорите с Манолова приключиха по естествен път, тъй като нейната платформа е по-скоро социална.
Междувременно и първоначално соченият голям електорален потенциал на генерала бе значително редуциран в социологическите прогнози. В този спектър расте единствено “Възраждане”.
ВМРО ще търсят разговори и с бившите си партньори от НФСБ. До миналата година партията се оглавяваше от Валери Симеонов, но той реши да се оттегли от политиката. Сега неин председател е дясната му ръка Борис Ячев, чийто път в политиката е минал и през ВМРО.