
Ще посветя следващите месеци да убеждавам обществеността, че има нужна от стабилно правителство, каза министърът на образованието и науката
961 млн. лв. повече инвестира държавата в образование и наука през последните седем месеца. От тях в детските градини, училищата и университетите влязоха 785 млн. лв. над средствата от 2021 г. За наука бяха отделени176 млн. лв. допълнително в сравнение с миналата година.
За подобряване на материалната база са осигурени 50 млн. лв. за спешни ремонти, 15 млн. за спортни площадки, 70 млн. лв. по подписаните договори за изграждане на детски ясни, градини и училища.
Това каза министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, отчитайки дейността на ведомството през изминалия мандат.
Той обясни, че е направен преглед на учебното съдържание, идентифицирани са проблемните предмети. Предстои втори етап през следващите месеци за промяна на учебните програми, а след това и на учебниците - да станат по-интересни и с повече примери.
Учител отново стана престижна професия, каза още министърът. Според него заплатите не са достатъчни. За да се чувстват подготвени, те трябва да имат квалификация, извънкласна дейност и др.
Беше апробирана система за оценка на добавената стойност в училищната система, уточни министърът. До септември ще бъдат анализирани резултатите от външните оценявания и матурите, така че за първи път да има детайлен анализ какво се случва на ниво училище. Ще бъдат взети мерки на национално и на училищно ниво.
Разработена беше национална рамка за качеството и грижата в ранна детска възраст, за да поемем грижата за функционалното развитие на децата заедно с Министерството на здравеопазването, каза акад. Денков.
"Деполитизация на средното образование - за това променихме закона за предучилищното и училищното образование. Приехме и нова наредба за конкурси за директори с нови правила, даващи възможност да се пресече индивидуалния подход и нагласяне на конкурси. Тази година конкурсът ще бъде проведен в един ден с тест, който ще се генерира в МОН", каза министърът.
За дигитализация на образованието също било свършено много. Националната електрона система за управление беше въведена през февруари - администрацията и контактът между учители, ученици и родители е събрана на едно място. Въведена е и нова система за обработка и съхранение на документите в училище. Директорите нямат нужда да използват хартия за административен проблем.
За модернизацията на професионалното образование е приета концепция за промени в закона, както нов списък на професиите.
"Тази година беше доста трудно. Бяха проведени 109 изпита и оценени над 400 000 изпитни работи", отчете още министърът.
Във висшето образование има двукратно увеличение на стипендиите на докторантите от 500 на 1000 лв. Допълнителни трансфери за висшите училища два пъти по 20 млн. лв. Минималната заплата за асистент ще стане 1500 лв. За БАН също ще има допълнителен трансфер от 20 млн. лв. Стимулира се публикационната дейност на учените. 39 млн. лв. са предоставени за национални обекта от националната пътна карта. Съвместното обучение от няколко университета беше позволено с промяна на Закона за висшето образование. Има концепция за обединяване на висши училища, което се използва широко в развитите държави. Купен е пакет от софтуерни инструменти за хващане на плагиатство. Подготвя се второ допълнено издание на картата на висшето образование Беше извършена обемиста дейност за подготовката за финансиране от европейските фондове, уточни министърът.
"Много се надявам следващият министър да продължи това, което сме направили и да продължи с решаване на проблемите. Не вярвам, че някой ще спре прегледът за учебните програми например. Анализ на добавената стойност също ще бъде направен", каза акад. Денков.
Няма как да остана в служебния кабинет. Ще посветя следващите месеци да убеждавам обществеността, че има нужна от стабилно правителство, за да останат в миналото проблемите, обобщи министър Денков.