
1 416 440 българи живеят в зони, където могат да бъдат залети от наводнения. Това е описано в първоначалните планове срещу наводненията, които изработват басейновите дирекции на екоминистерството. Засега са готови единствено статистиките за минали наводнения и модели какви площи, заводи и жилища ще бъдат залети при бъдещи наводнения.
Виж графиката в галерията.
Плановете за безопасност трябва да са готови до 2015 г., обясни екоминистърът Нона Караджова.
Най-голям брой застрашени от наводнения има на територията на Дунавския басейн, който обхваща цяла Северна България и поречието на река Искър. В тази част от страната потенциално заплашените от високи вълни българи са над 1 млн. души.
Най-застрашените селища в тази част на страната са Плевен и още четири села по поречието на р. Тученица. Тук потенциалните жертви на високата вълна са 116 924 души. Следват Враца и Монтана, където в заливните зони живеят съответно 60 000 и 44 000 души.
На второ място по брой на застрашеното от заливане население е Западнобеломорският басейнов район, където влизат поречията на Струма, Места и Доспат. Тук потенциалните жертви са 305 053 души, като най-много са застрашени жителите на Перник. При наводнение в тази община потенциалните жертви са 87 541 души, като 78 920 от тях живеят в самия Перник.
110 235 са заплашените от наводнения граждани в Източнобеломорския район, в който влизат Тунджа, Марица и Арда. Тук най-големи щети наводнение би нанесло в Казанлък и Кърджали - по около 13 000 жертви. Само черноморската дирекция не е сметнала потенциалните жертви на наводнение.
Държавата няма почти никаква представа какво е състоянието на над 3000 малки и микроязовира, които се стопанисват от общините, стана ясно вчера. Според Нона Караджова един път в годината областните управи правят проверки на тези водоеми. В никоя институция обаче нямало цялостна информация какво е състоянието на стените им и колко вода има. "Стопанисването на малките язовири е задължение на общините. Те си ги поискаха, а и никой досега не е пожелал да ги върне на държавата, защото не се справя. Населението пък трябва да контролира кметовете си", обясни Караджова. Тя призна, че тези водоеми са едни от най-проблемните и най-честа причина за наводнения. "Нека си припомним наводнението в Цар Калоян преди няколко години. Въпреки че накрая там прокурорската проверка обвини големите валежи", даде пример Караджова.
Още на 1 февруари министерството е разпратило предупреждение до всички кметове да източат микроязовирите, за да посрещнат високата вълна от февруарските валежи и задаващото се пролетно снеготопене.
"Предупреждението бе изпратено веднага, след като установихме, че снежните запаси в момента са 11 пъти по-големи от тези през миналата година по това време", обясни шефът на водната дирекция в екоминистерството Асен Личев. Нямало обаче обратна връзка дали микроязовирите са източени навреме. Заради това не било ясно и дали скъсаният яз. "Иваново" е бил подготвен да посрещне висока вълна.
От началото на февруари се подготвят за висока вълна и големите язовири, служещи за водоснабдяване и за производство на електроенергия, съобщи още екоминистърът. Най-много вода е изпусната от язовирите по каскадата "Арда" - "Ивайловград", "Кърджали" и "Студен кладенец". За изпускането на води са предупредени Гърция и Турция.
"Осигурени са вече обеми за посрещане на високи вълни и няма опасност за населението, което живее по реките под големите язовири в страната", гарантира вчера Караджова. Според нея би трябвало кметовете да са изпълнили предписанията за малките язовири и бедствието от с. Бисер да не се повтаря.
Според съобщение на МВР обаче "Ивайловград" прелива, както и яз "Ново Паничево" и яз. "Камчия". Към 16 ч е започнал да прелива и "Студен кладенец", казаха от Гражданска защита. Микроязовири преливат и в област Кърджали.
Ситуацията с валежите в Хасковска област остава тежка, като се очаква нивата на Марица, Арда, Върбица и Крумовица да се покачат с още 100 см, предупреди Караджова. В тези реки вече имало увеличение на нивото от 150-300 см, а Марица е достигнала максималното си ниво при Свиленград. Засега нямало опасност по реките в Северна България. Според екоминистерствотоняма опасност и от преливане на яз. "Искър" и наводнение в столицата.
ВИКТОР ИВАНОВ
Приижда ли вода, бягайте на високо и по-далече от мостове
Kакво трябва да се прави при опасност от наводнение? Спасителите предупреждават да не се ходи по поречието на реките и да не се преминава през мостовете. При висока приливна вълна и при наводняване на населените места хората трябва да отидат на най-високите етажи на сградите и да не излизат до идването на спасителите.
Закъсалите трябва да сигнализират къде се намират, за да може по-бързо екипите да стигнат до тях.
В такива ситуации всички стриктно трябва да изпълняват разпорежданията на МВР, съветват спасителите.
План за защита на населението при наводнение бе въведен в 4-те засегнати области - Хасково, Кърджали, Смолян и Стара Загора, вчера сутринта със заповед на премиера Бойко Борисов. Той е част от националния план за защита при бедствия и в него са разписани действията, отговорностите и задачите на всички институции.
В документа са включени всички мерки, които трябва да се предприемат за защита на населението, за да се намалят щетите и да не се допускат жертви в бедстващите райони, обясниха експерти. Регламентирани са и информирането на институциите, които трябва да реагират при наводнение, обменът на информация между тях, изпращането на отделните екипи, искането на помощ от други институции.
При задействането на плана денонощно работи Национален оперативен щаб в МВР, който събира информация и анализира ситуацията в бедстващите райони. На местно ниво се създават кризисни щабове при областните управители. В засегнатите общини кметовете на населените места и екипи на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" информират жителите за опасността от наводнения и за мерките, които трябва да се предприемат.
Спасители и техника от 8 области бяха изпратени в помощ на бедстващите в с. Бисер. Екипи от Бургас, Пловдив, Кърджали, София, Сливен, Стара Загора Ямбол и Пазаржик се включиха в спасителните операции в залятото от водната стихия село. Към 16 часа вчера в района на бедствието работеха над 300 спасители и пожарникари с 62 пожарни и аварийно-спасителни автомобили. 3 водолазни екипа, лодки и високопроходими автомобили са в бедстващия район. На мястото са 6 БТР-а и 5 ЗИЛ-а от дирекция "Специализирани полицейски сили", 16 екипа с 60 спасители и 16 товарни автомобила.
В спасителната операция военните изпратиха 4 съоръжения за изграждане на временни мостове с различна дължина. Освен това 2 екипажа на вертолетите „Кугър" извършиха евакуационно-спасителни полети в наводнените райони в област Хасково, съобщи пресцентърът на МО. Военнослужещите от под. 52 740-Хасково са евакуирали 8 човека от наводнени къщи и 5 автомобила от р. Бисерска. В района на бедствието действа и инженерна група от 12 военнослужещи от под. 44 220 - Пловдив. Те разполагат с комплект тежък механизиран мост (4 машини КРАЗ 255).
Модулна група за действие при зимни условия от под. 22220 - Сливен се включи в оказването на помощ на бедстващото население в района на с. Медвен, Сливенско. Задачата на групата бе да пробие пътя до селото. Трудностите идват от факта, че пътят е заледен, а навяванията на места достигат до 3 метра.
Всички модулни формирования на Българската армия от Южна България са приведени в готовност, за да участват в спасителни действия при поискване. Три вертолета „Кугър" също са били в готовност да излетят. (24часа)
Новини от нашите кореспонденти за невижданото бедствие четете в реално време на 24chasa.bg