
“Промяната” забавя с две седмици отговора за общи листи
Учредяването на нова лява платформа “Прогрес” бе официализирано в неделя, а на събитието присъства Мая Манолова. Тя заговори за новата платформа преди месеци.
“Леви цели с леви мерки”
е слоганът на инициаторите - контрапункт на “леви цели с десни средства”, с който “Промяната” и четворната коалиция дойдоха на власт миналата есен.
“Платформата не е политическа програма. Ще се радваме, ако вдъхновява такива, но тя прави общ очерк на типове политики, които са необходими”, обяви Станислав Додов от основателите. Сред основните участници в дискусията какво трябва да е новото ляво бяха политологът Страхил Делийски, бившият лидер на АБВ Константин Проданов, дъщерята на Георги Пирински - Анна, която допреди 2 г. бе член на Националния съвет на БСП, бившият соцдепутат Явор Куюмджиев, хора на Манолова от “Изправи се. БГ” и “Системата ни убива”. Сега реално никой не представлявал истинските леви избиратели в парламента, твърдят те.
Вероятно Манолова обаче ще е сама на изборите. Още в зародиш приключи опипването на коалиция със Стефан Янев и новата му партия.
Бившето “отровно трио”, останало дуо - Николай Хаджигенов и Арман Бабикян и тяхното “Изправи се”, вчера обяви, че отново ще се явяват с Единната народна партия на Мария Капон и стартираха подписка за регистрация за вота. Не споменаха Мая, а погледнаха по-вдясно. Вярното политическо решение според Хаджигенов е обединението и създаването на общ системен субект преди изборите, след като досегашният модел показал в няколко кампании, че не работи.
Трябват общи усилия да се запази европейският път на страната и достойнството ѝ в условията на война, коментира още той.
На вота миналата есен те бяха заедно с Мая и Татяна Дончева, но останаха извън 47-ото НС, след като преди това успяха да влязат в двата летни парламента.
БСП пък вече отлюспи “Нова зора” и комунистите на Александър Паунов. В коалицията им остават тракийските дружества и “Екогласност”, ще има споразумения за подкрепа с около 10 други леви партии, обяви Корнелия Нинова преди дни. По-вероятно е този път да няма съюз с АБВ.
И докато лявото продължава да се рои, вдясно заговориха за по-широко обединение.
“Нашата ясна цел е преди изборите да постигнем разбирателство и да се явим заедно с ПП, основно с граждански организации. Така или иначе, имаме тяхната подкрепа, както и те нашата, но да включва и
такива като “Правосъдие за всеки”, БОЕЦ,
“Ние идваме” Трябва хората да гласуват за ясен политически субект, с ясни и конкретни намерения, а не поредните 7-8 партии, които влизат в парламента, да се чудят как да се сглобят, за да не се изпокарат на втория месец”, каза Ивайло Мирчев от ДБ.
“Газпром” не е просто търговец или доставчик, той е геополитическо оръжие на Русия. В момента президентът обрръща страната към ефективен неутралитет към Москва, но има съпротива у обществото и затова предлагаме коалиция на колегите от “Продължаваме промяната”, обясни лидерът на ДБ Христо Иванов.
От ПП обаче продължават да отдалечават във времето отговора си. Първо щяха да заседават миналата седмица, после тази, а преди ден Никола Минчев и Даниел Лорер заговориха за след две седмици. Докато чака съдът да я регистрира, партията вече обяви, че няма проблем да се яви по старата схема - с ВОЛТ, СЕК и “Социалдемократи”.
Какво не може да прави служебно правителство, разписват в конституцията
Конституционна промяна, която ясно да разпише ограничения в действията на служебните правителства, ще внесе “Демократична България” в новото Народно събрание. Това стана ясно от думите на съпредседателя Христо Иванов през уикенда.
ДБ, “Промяната” и БСП обвиняват служебната власт на президента в опит да преориентира геополитически страната след думите на Румен Радев, че основна задача на новия кабинет е да не позволи въвличане на България във войната. И че ще моли “Газпром” да ни възобнови доставките, както заяви служебният зам.-министър на енергетиката Еленко Божков.
“Конституционна промяна, която силно да ограничи обхвата на действие на служебните кабинети - това е нещо, което ДБ предлага от много време, това не е нещо, което го правим с оглед един или друг служебен кабинет. Очевидно, че трябва да има някаква корекция в конституционния режим на тези служебни кабинети”, каза Иванов пред bTV.
Потвърждава се, че в държавата се извършва квази- военна операция, написа пък Калоян Методиев във фейсбук.
“Служебният кабинет влиза по министерства и агенции като Гестапо с готови списъци за уволнения”, заявява бившият шеф на кабинета на Корнелия Нинова като вицепремиер и икономически министър.
Вече стотици били уволненията по тези списъци, затова твърденията на президентството, че няма реваншизъм и репресии според Методиев “са лесно оборима лъжа”.
Това се прави без връзка с организацията на изборите, което е задачата на служебния кабинет, добавя той. И цитира бивш зам.-министър, че “на всеки 30 секунди режат глава”.
“Защо му е на служебен кабинет раздуване на администрация и овладяване на държавните структури? Участва ли в изборитер или в тяхното проваляне президентството? Вече и за слепите и глухите е ясно, че участва в разбиването на поне няколко партии отвътре. Всичко прилича на подготовка да няма работещ парламент и да ни вкарат в контролиран хаос с дълго служебно управление”, коментира политологът.