
Граждани отново се събраха на протест пред президентството. От организаторите посочват, че целта е да се окаже граждански контрол на действията на служебното правителство.
Конкретно настояване е за стопроцентова диверсификация на доставките на газ.
Събитието е организирано във Фейсбук под надслов #ГАZwithme и се провежда за втори път.
"Президентът Радев за скоростно време се опитва да промени коренно посоката на България в геополитически план, икономически план и всякакъв план", това заяви пред БГНЕС Габриела Панайотова, организатор на протеста.
"Взимат еднолични решения, реваншистки решения, решения, които нямат нищо общо с провеждане на едни свободни и честни избори", каза тя.
Панайотова заяви, че дори и да клекнем пред Газпром както Радев иска, държавата е пред колапс, защото Русия е доказала, че не е надежден партньор.
Вера Стаевска също е част от организаторите на протеста и заяви, че газът е оръжие. Тя отбеляза, че гражданите дори и в отпуск не трябва да позволяват да се вземат решения по нелегитимен начин.
"Тук сме днес за втори път на протест под наслов #ГАZwithme. Първият беше в петък и беше най-рекордният протест. Беше рекорден с това, че за три дни едно служебно правителство успя да предизвика протест", каза Стаевска.
Един от организаторите на протеста, Атанас Шарков, коментира за БТА, че президентът Румен Радев носи пряка отговорност за действията на служебното правителство и очакванията са той да коригира действията на кабинета, ако се наложи. По думите му обаче протестът не е насочен срещу Радев. Прозрачността е това, което очакваме от служебния кабинет, добави Шарков.
По думите му не може „Газпром“ да остане единствен доставчик на газ за България. „Крайно време е да следваме европейските политики и да бъдем част от Европа“, каза още той.
Шарков посочи, че организаторите на протеста са граждани с общи идеи за прозрачност и отчетност, които не са политически активисти. И добави, че протести се очаква да има по един път на седмица.
След началото на протеста, който беше обявен за 19 часа, организаторите обявиха, че са поставили седем въпроса на служебния кабинет, които са били препратени за отговор към няколко министерства. Въпросите били изпратени и на политическите партии, като само малка част от тях са дали своя отговор. Те добавиха, че протестът е отворен за всички граждани, които имат въпроси към властта.
Въпросите са:
1. С доставчици от кои страни би България ще сключи договори и кога, за да се подсигурят нужните количества за зимата, в контекста на санкциите на ЕС за доставките на газ и нефт от Русия?
2. Какви са първите стъпки, които ще предприемете за организирането на честни избори - за машинно гласуване, за етично медийно поведение и отразяване на кампанията, за подготовка на предизборни листи?
3. Как ще подсигурите и подсилите военната отбрана на България като член на НАТО в контекста на войната на Русия срещу Украйна?
4. Каква хуманитарна политика предлагате за мерки за помощ на украинските бежанци в следващите 6 месеца?
5. Каква е позицията, която ще заемете, във връзка с искания за екстрадиране от България към Русия на руски граждани, обявили се против войната в Украйна?
7. Чий е Крим?
Впоследствие думата, за да говори пред събралите се граждани, взе Георги Георгиев от Гражданско сдружение „БОЕЦ“, който каза, че организацията започва подписка за отстраняване на президента Румен Радев. Причините са позицията на държавния глава за Крим и действията на служебния кабинет посока на нов договор за доставка на газ от „Газпром“. Георгиев добави, че по темата предстоят разговори с „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“.