
Общинските съветници в Лом решиха в седем училища в общината през новата учебна година да има маломерни паралелки, като при необходимост тези училища ще бъдат дофинансирани със средства от общинския бюджет.
Паралелки с ученици под нормативния минимум ще има в ОУ "Никола Първанов", ОУ "Христо Ботев", ОУ "Св.св. Кирил и Методий", СУ "Димитър Маринов", СУ "Отец Паисий", а също в Професионалната гимназия по хранене и земеделие "Д. Ив. Менделеев" в Лом и Професионална гимназия по селско стопанство "Дунавска земя" в село Ковачица.
В училищата в село Замфир и село Сталийска махала за поредна година ще има слети маломерни паралелки. В ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в село Замфир има 30 ученици, а в ОУ „Климент Охридски“ в село Сталийска махала – 54.
Кметът на Лом д-р Георги Гаврилов заяви за БТА, че подобно решение се взема за шеста поредна година, а целта е да се осигури достъп до качествено образование на деца от уязвими групи и от бедни семейства. Съществуването на слети и маломерни паралелки е гаранция, че няма да се закриват училища и че ще се намалят рисковете от отпадане на ученици от училище. В момента в община Лом няма необхванати от системата на образованието деца и няма проблем с посещаемостта на училищата, обяви кметът. Той съобщи, че очаква на 15 септември в класните стаи в 10-те общински и едно държавно училище в община Лом да влязат около 2400 деца. Негативната тенденция за намаляване на броя на децата продължава и това се дължи на по-ниската раждаемост и на голямата миграция на семейства от селата на общината и от Лом към големите градове и особено към чужбина. Това налага запазването на всички паралелки, обяви д-р Гаврилов.