
В читалища и младежки центрове за символични пари децата учат при известни творци
Читалища, младежки центрове, националният дворец на децата - все културни институции с традиции предлагат на учениците чудесни възможности за подготовка по езици и за развитие на различни таланти. Срещат ги с ерудити и известни творци. И то на символични цени.
Националният дворец на децата ще открие учебната 2022-2023 г. на 25 септември с концерт, демонстрации, изложбени кътове и срещи с преподавателите - за малчугани от 3-годишна възраст та до 19-годишни младежи, които ще могат да избират измежду над 50 форми за занимания за развитие на интересите, талантите и способностите си, обяснява шефката Татяна Досева.
През 2022-2023 г. дворецът ще предложи богата палитра от дейности и занимания. В направление “Науки и технологии” например има школа по математика, лего конструиране и моделиране, школа по български език, литературно студио, английски език за малчугани, забавен английски език за деца от 4 до 6 г. и др. В спорта също има най-различни предложения - художествена гимнастика, джудо и джиу-джицу, спортни танци. Към двореца са прочутите хор “Бодра смяна”, филхармония “Пионер”, танцовият ансамбъл “Изворче” и още много други.
Читалище “Д-р Петър Берон 1926 г.” в София предлага занимания за деца от 4 години до големи самодейци в художествените колективи. За децата са осигурени курсове по пиано, китара, саксофон и цигулка, разказва секретарят Светла Славеева. Заниманията по английски са индивидуални. Има детска хорова студия “Български славей”, школа по изобразително изкуство. Главният художествен ръководител на балетното студио “Красимира Колдамова” е самата примабалерина. Към читалището има детски танцов състав. Детският музикален театър “СветЮлка” се ръководи от д-р Светлана Иванова, прима на Музикалния театър , носител на награда “Златна лира” за високи художественотворчески постижения в развитието и популяризирането на оперетния жанр, доктор по теория и практика на изпълнителското изкуство за детски музикален театър. Режисьор е Юлия Кръстева от Софийската опера, носител на наградата “Златно перо”.
Всеки ден различна проява! Така действа Народното читалище “Алеко Константинов” в Пловдив, което е едно от най-активните в града. От 26-и започваме поредица от срещи под егидата “Есенни литературни дни”, обясни секретарят Ани Парсихян. Доц. Сандю Бешев ще представи третия си том “История на алпинизма в България” и ще отговаря на въпроси.
Четирима италиански писатели и поети гостуват на 27-и по проекта “Писалка и перо”, който е част от програмата “Наследство” на Европейската столица на културата. “От 2015 г. разполагаме с италианска читалня с над 4000 тома”, разказа библиотекарят Стефка Илиева.
В рамките на “Писалка и перо” предстои среща и с поетесата Маргарита Радинска, съпруга на Крикор Азарян.
Една от мащабните прояви на читалището е проектът “Заедно в разнообразието - традиции и литература на етносите в Пловдив”. “Всеки месец от март насам имаме по една вечер, посветена на съответната етническа общност - ромска, турска, руска, италианска, арменска и българска. На нея се представят традициите и обичаите”, разказа Илиева.
Читалището предлага курсове по английски език. Разполага и с музикална школа по пиано и китара.
Но най-знаменателното събитие е фестивалът на шевицата, който се провежда пролетта и лятото.
Силна музикална дейност развива и НЧ “Цар Борис III и царица Йоанна 1931” в пловдивския район “Северен”. “Имаме едно 10-годишно момче, което с пианото омайва цяла България и печели всички награди”, горда е секретарката на читалището Даниела Желязкова. Борис Дюлгеров участва в турнета с Плевенската филхармония.
Между 1400 и 1500 деца годишно от предучилищна възраст до 19 г. посещават всички школи, състави и кръжоци към Центъра за подкрепа за личностно развитие във Велико Търново. Те са в 2 направления - изкуства и наука и технологии. В бившия Пионерски дом са репетициите на прочутия ансамбъл “Българче” и неговите три формации. За децата има също вокални групи “Музикална дъга” и танцово студио за модерен балет “Динамик”. Към центъра работи и Школа по изобразително изкуство.
“Предоставяме безплатно обучение по английски на 20 групи деца от Велико Търново, Килифарево и Дебелец. Помагалата като финансиране се поемат от общината, купуваме ги от Англия. В същото направление е и гражданското ни образование, клуб за ООН, клуб за екскурзоводство, които са за средношколци. 6 групи малки деца имат занимания по “История на родния край”, обясни директорката Анелия Пейчева.
Към Младежкия дом във Велико Търново работи Детска музикална школа, една от първите в страната. В Младежкия дом има неформални групи: по градски ученически парламент, клуб за младежки инициативи, клуб за спортни занимания.