
Университетът създава предприемачи, способни да се борят с кризи, казва ректорът преди старта на новата академична година
- Проф. Димитров, откривате академичната година на 19 септември, какво е новото, с което тя се отличава?
- Икономика 4.0 чука на вратата ни, образованието трябва да я догонва и да предлага адекватни решения и кадри. Ние непрекъснато модернизираме учебните програми и разкриваме съвременни, иновативни специалности, съобразени с променящата се бизнес среда.
Тази година разкрихме нови и конкурентни специалности като “Мениджмънт на социалните иновации”, “Икономика и право”, “Интелектуална собственост и творчески индустрии” и “Интелигентна цифрова енергетика”.
Портфолиото от специалности, които УНСС предлага, е голямо, затова, както споменах, усъвършенстваме учебните планове с цел да подпомогнем развитието и осъвременяването на учебните програми и специалности.
Ще посрещнем студентите и в нашия изцяло изграден дигитален университет – разработихме модерна платформа, създадохме електронни ресурси за обучение, изградихме онлайн инфраструктура на целия процес от студентския живот, направихме решителна стъпка към един нов дигитален свят.
В рамките на проект “Икономическото образование в България 2030” в УНСС са изградени и от новата учебна година ще заработят шест дигитални класни стаи и две дигитални лаборатории.
- УНСС е най-големият бизнес университет в Югоизточна Европа и като такъв е и голям работодател. Как се справяте с кризите, които ни връхлитат, инфлацията вече достигна 17%?
- Големите успехи се постигат в криза. Лесно е да управляваш кораб в спокойни води. Аз съм благодарен, че в този сложен период на кризи от всякакъв характер имам до себе си професионален екип, с който за почти трите години от моя мандат успяхме не само да компенсираме загубите, но и да оптимизираме харчовете си така, че със собствени средства да вдигнем заплатите на преподавателите и администрацията.
За да компенсираме растящата инфлация, увеличихме основната заплата на всички преподаватели и служители със сто лева. Увеличението за преподавателите се реализира благодарение на отпуснатите от правителството допълнителни 20 млн. лева за възнагражденията на академичния състав в държавните университети. Увеличението за служителите обаче е изцяло със собствени средства на УНСС. Това е второто увеличение за тази година на заплатите и така то общо достига 17%, колкото е инфлационният индекс.
- Студентите ви ще знаят ли и те как да управляват кризи?
- На това учим и нашите студенти - да са предприемчиви. Наред със стабилната теоретична подготовка практическото обучение заема водещо място в нашите програми. Университетът развива дългосрочни партньорства с водещи компании и банки и договаря престижни стажантски програми.
Открихме университетски Startup Hub. В него младите хора ще могат да се информират за възможностите за финансиране на стартъпи, да се обучат как да изготвят бизнес планове и как да представят идеите си пред инвеститори, ще получават правна и юридическа информация.
Студентите ни могат да станат част от елитната университетска мрежа ENGAGE.EU и да реализират мобилност в осем водещи бизнес университета в Европа, които са партньори на УНСС в консорциума.
Партньорите ни от бизнеса и институциите са активни и участват в нашите инициативи. Тясната връзка между образование и бизнес е причината за много добрата реализация на възпитаниците на УНСС. Над 97% от тях се реализират на пазара на труда до първата година от завършването си.
- Доволен ли сте от кандидат-студентската кампания?
- Най-хубавото от всичко е, че можем да се похвалим с една успешно проведена кандидат-студентска кампания и ръст на новоприетите студенти. Всички бройки в държавния план-прием за бакалаври в 42 специалности и специалност “Право” за образователно-квалификационна степен “магистър” след средно образование са запълнени. Броят на кандидат-студентите спрямо държавната поръчка беше около два пъти и половина по-висок.