
Студеното отношение на Елизабет към смъртта на обичаната принцеса става повратна точка в контакта на кралското семейство с поданиците му
Студеното отношение на кралицата към смъртта на принцеса Даяна е един от гафовете, които привържениците й най-трудно преглъщат. Пред "Ройтерс" експерти разказват, че може би именно този жест провокира Чарлз и принцовете Уилям и Хари да се държат по-спонтанно с поданиците си и да ги изненадват както днес с присъствието и ръкостисканията си.
Мнозина смятат, че те са си извлекли поуките след смъртта на Даяна, когато пресата открито презираше цялата фамилия заради неадекватното й отношение.
Според тях 1997 г. е била повратна точка, когато кралица Елизабет прави рядък гаф, след което всичко се променя - студеният дотогава Чарлз започва все по-лесно да показва емоциите си и да не се притеснява от тях.
73-годишният монарх отдаде почит „на моята скъпа мама “, отбелязва Ройтерс.
Децата му, включително престолонаследникът принц Уилям , и техните съпруги днес са още по-неформални в общуването си с хората.
„Кралските особи се адаптират към промените в обществото“, казва 66-годишната Ишбел Ор. Според нея до смъртта на Даяна кралските особи са били в рамките на старите порядки и навици. Това беше ударът, че трябваше да бъдат по-достъпни. Видяхте начина, по който Чарлз се смеси с тълпата пред Бъкингамския дворец.“
Пред Ройтерс кралският биограф Робърт Лейси казва, че това, което някога се е смятало за негова слабост, сега може да е силата на Чарлз.
„Чарлз винаги е бил по-емоционален човек, носеше сърцето си "в ръкава си" - и то много повече от майка си, и е бил критикуван за това. Е, сега, сърцето, емоциите от траура и отдадеността, той ги предаде много добре."
Преди четвърт век гневни британци открито критикуваха кралската фамилия за мълчанието им по повод смъртоносната катастрофа на 36-годишната принцеса Даяна.
Кралицата и нейните внуци Уилям и Хари - на 15 и 12 години, тогава остават в Балморал, което бе доста зле изтълкувано от данъкоплатците.
За да защити семейството си, кралица Елизабет направи обръщение към нацията. През това време стотици хиляди идваха в Лондон и оставяха по улиците море от цветя в памет на обичаната принцеса.
Пред Ройтерс авторът на биографията на Даяна Андрю Мортън казва, че днес хората са "шокирани от смъртта на кралицата, те са мрачни, но го няма този вид истерия и истинска тъга, с които посрещнаха смъртта на Даяна“.
Скандалът наложи кралицата да отпътува за Лондон и да се поклони пред ковчега на Даяна в знак на уважение. А в телевизионното си обръщение каза: „Всички се опитваме по различни начини да се справим“.
„Моето мнение е, че когато Даяна почина, кралицата внезапно влезе в психиката на хората и стана нещо като майка на страната - каза пред Ройтерс Иймън Маккейб, бивш редактор в Гардиън. -Тъжно е да го кажа, но мисля, че беше необходима смъртта на Даяна, за да накара кралицата да представлява всички.“