
Повече от 5000 стари печки е подменила Столична община, желаещите са над 8800
Над 8800 заявления от домакинства са подадени до момента за подмяна на старите им печки на дърва и въглища, а над 6600 са сключените договори. Днес пък бе монтирано 5003-ото ново устройство. То е в дома на семейство Димитрови, което получи три безплатни климатика.
"Днес продължаваме с монтирането на отоплителни уреди на домакинства. С нас е семейство Димитрови, които получават напълно безплатно три климатика. Много важно е да се каже, че една от мерките, които столична община прилага за по-чист въздух е именно тази безплатна подмяна на отоплителните устройства на всички домакинства, които се отопляват на дърва и въглища и те имат право на избор", каза зам.-кметът на Столична община Десислава Билева. Тя обясни и че от там продължават с монтажите непрекъснато.
Подаването на заявлението става в районните администрации.
"Благодарение на тази подмяна Столична община има изключително положителна тенденция в последните три години за подобряване на качеството на въздуха. В средногодишната концентрация на нормите изцяло отговаряме. За миналата година само за една станция имахме превишение, което значи, че всички мерки работят и продължаваме да ги прилагаме", каза още Билева.
Топлофициране, газифициране, пелетна печка или климатик са вариантите на столичани са ново отопление. Доскоро предпочитани са били пелетните печки, но в момента най-желани са климатиците.
По вскяко време жителите на София могат да подадат заявлението си. Няма краен срок - той е до изчерпване на количествата. Критериите са заложени в заявлението, което трябва да се попълни на място, а те са домакинството да е собственик на имота, в който желае да се смени отоплителния уред, и да се отоплява на въглища или дърва. Към момента доходността не е от значенение.
"Веднага се отиде на място, направи се проверка. Много е важно да се каже, че опасните отпадъци са в прерогатива на РИОСВ София и предприехме необходимите мерки да ги уведомим. Направихме съвместна проверка, дадоха се предписания на кмета на района да ги разчисти. Ние подписахме протокола с особено мнение, защото имота, на който се намират, е държавна собственост и по принцип е в прерогатива на областната управа, на въпреки това понеже това създава риск за живота и здравето на хората, ние предприехме веднага действия с нашата дирекция "Аварийна помощ и превенция" и към настоящия момент поетапно ги чистим и предаваме на специални за това места", каза още зам.-кметът във връзка с намерените варели с химични вещества в районите ,,Искър”, ,,Панчарево” и ,,Кремиковци”.