
- За първи път в 30-годишната си история ВСС не е попълнен дни преди края на мандата си
- Главният прокурор се надява да не се стигне до конституционна криза
Искрено се надявам да не изпаднем в конституционна криза, като част от това би било невъзможността на Висшия съдебен съвет да упражни правомощията си, регламентирани в конституцията и законите на страната.
Това заяви главният прокурор Иван Гешев пред прокурорската колегия на ВСС, която в сряда откри процедура за избор на директор на Националната следствена служба.
Мандатът на настоящия Борислав Сарафов, който се явява и заместник на главния прокурор по разследването, изтича на 18.ХII. Той има право на втори, но все повече за титуляр се спряга името на заместника му Ясен Тодоров. По закон номинации може да се правят от не по-малко от трима членове на прокурорската колегия, от главния прокурор или от министъра на правосъдието в двете следващи поредни заседания. А гласуването ще е на 9 ноември.
Големият въпрос е обаче дали ще има кой да избере директора на националното следствие
Той трябва да получи подкрепата на най-малко 8 от общо 11 членове на прокурорската колегия. Прокурорите и следователите вече излъчиха своите представители, които заедно с Гешев правят 6-има, т.е. не е достатъчно да се проведе избор.
“Директор на НСлС се избира с 8 гласа. Към момента при някои от хипотезите прокурорската колегия може да не разполага с необходимия брой гласове, за да упражни правомощията си в пълен обем. Както ми каза колега прокурор: “Г-н Гешев, ако решите да подадете оставка, няма да има кой да ви я приеме”, добави главният прокурор.
Тримата големи в съдебната система се избират и освобождават с минимум 17 гласа от 25.
Откъде идва проблемът?
Мандатът на този ВСС изтича на 3 октомври. До момента са избрани само 11-те представители от квотата на съдебната власт, но не и 11-те от парламентарната. ВСС наброява 25 души, като в тази бройка влизат и тримата големи - шефовете на върховните съдилища и главният прокурор. Поради липсата на Народно събрание е ясно, че парламентарната квота ще остане незапълнена. Един от обсъжданите варианти, застъпван и от конституционалисти, е ВСС да започне само с избраните от професионалната квота.
Подобна ситуация не се е случвала в 30-годишната история на съвета.
Именно оттам са и тревогите на главния прокурор, а
конституционна криза се появява тогава, когато два или повече конституционни органа не работят
Големите очаквания на всички са свързани с тълкувателното решение на Конституционния съд. То трябва да стане ясно на 27 септември. С него КС ще даде отговор на въпроса, зададен от Общото събрание на Върховния административен съд (ВАС) - дали Инспекторатът на ВСС може да изпълнява своите функции до избора на нов, или правомощията на стария се прекратяват след края на мандата.
До питането се стигна, защото
съдилища започнаха да отменят решенията на Инспектората
към ВСС, чийто мандат изтече преди повече от 2 г. Оттогава въпросът за избор на нови инспектори не се е повдигал от депутатите.
Те, както и кадровиците от депутатската квота, се избират с конституционно мнозинство от поне 160 гласа - немислимо в последните парламенти.
Решението на КС обаче ще засегне и ВСС, защото се очаква - както допусна и Гешев, в мотивите си съдиите да коментират по-общо различните мандати и дали може да бъдат продължавани.