
Тя е плавен преход от обучение към работа и е доказала ефективността си в Европа, каза зам.-министърът на икономиката и индустрията
Дуалната система на обучение допринася за постигане на устойчив икономически растеж чрез осигуряване на квалифицирани кадри за бизнеса, с ниска младежка безработица, със задържане на младите хора в България, с привличане на чуждестранни инвестиции, има и още много други предимства. Това каза заместник-министърът на икономиката и индустрията Димитър Данчев на националната среща за иновации в дуалното обучение.
Форумът се организира днес от Фондацията за модерно образование и от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
Заместник-министър Данчев заяви, че политиката на Министерството на икономиката и индустрията, в процеса на въвеждане на дуалното обучение в България е насочена към всяко едно от тези предимства на дуалната система. Тя е ефективна форма на плавен преход на обучение към работа, която е доказала успеха си в Швейцария, Австрия и Германия. Намаляването на младежката безработица е един от резултатите от въвеждането на дуалната система на обучение. Това се дължи на факта, че голям процент от обучените кадри остават на работа след завършване на професионалното им образование при работодателя, който е инвестирал немалко средства в тяхното обучение чрез работа.
Дуалната система оказва положително влияние и върху размера на чуждестранните инвестиции. В Министерството на икономиката и индустрията осъзнаваме важността от наличието на квалифицирани кадри, като фактор за привличане на чуждестранни инвестиции в страната. Едно добре функциониращо дуално обучение в България е от особено важно икономическо значение и за бизнес средата. При недостиг на кадри с определен профил в даден регион дуалното обучение позволява на инвеститорите да обучат младите хора за специалисти по свой модел, чрез свои наставници и по собствени програми, отбеляза заместник-министърът на икономиката.
По думите му благодарение на приложението на дуалното обучение младите хора започват да работят в приоритетни сектори на икономиката и в такива, в които бизнесът изпитва трудности с намирането на кадри. Такива сектори са машиностроенето, електротехниката, хранително-вкусовата промишленост, туризмът, автомобилната и мебелната промишленост, и други.
За подкрепа на бизнеса и за разширяване на приложението на дуалното обучение Министерството на икономиката и индустрията разработи и поддържа информационна база данни на работодателите, които отговарят на изискванията за участие в партньорство за осъществяване на обучение чрез работа, съобщи заместник-министър Данчев. Той уточни, че в тази база данни 79 общо са предприятията, от които 58 са малки и средни фирми, а 21 са големите предприятия. Професионалните гимназии партньори са 44, има и два центъра за професионално обучение. С наредба на министъра на икономиката и индустрията са определени условията и реда за включване на предприятията в информационната база данни. Това включване е доброволно, без плащане на държавна такса от работодателите.
Професиите, в които работодателите усещат най-голям недостиг на кадри, и имат готовност за провеждане на обучение чрез работа, са машинен техник, машинен оператор, електротехник, техник на електронна техника, техник-технолог в дървообработването, техник на селскостопанска техника, програмист, спедитор, оператор в производството и много други, съобщи заместник-министър Димитър Данчев.