
Видинската Симфониета и Филхармония „Олтения“ от Крайова бяха аплодирани от румънската публика в поредния си съвместен концерт по проекта „Пътуване по музикални ноти“.
След успешната изява на видинска сцена, българските и румънски музиканти гостуваха в петък вечерта в румънския град Крайова, каза за БТА директорът на Симфониета - Видин Мирослав Кръстев. Той допълни, че смесеният оркестър е изпълнил пред румънската публика - Рихард Щраус - „Тъй рече Заратустра“, интродукция, Моцарт - Симфония №40, Клод Дебюси - "Лунна светлина" (оркестрация за симфоничен оркестър - Свилен Симеонов), Дмитрий Шостакович - Валс №2 и Жорж Бизе - Арлезианката, II сюита. Под диригентството на маестро Свилен Симеонов музикантите бяха бурно аплодирани.
Съвместните концертни изяви на двата оркестъра са част от международен проект „Пътуване по музикални ноти – популяризиране на природното наследство и ресурси и културно наследство на трансграничния регион“, който изпълняват вече няколко години. Той стартира през 2018 г. и след завършването си година по-късно бе продължен, като се финансира от Европейския съюз, чрез ЕФРР по Програма за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България 2014 – 2020“, допълни Кръстев.
По проекта партньорите работят успешно в годините, използвайки капацитета на двата музикални института и съвместните им дейности. В комбинация с уникалното нематериално наследство на региона- Видин - Олтения, което е ценен ресурс за развитие на туризма и музикалния потенциал на двата оркестъра, се създаде иновативен туристически продукт- музикално пътешествие, разказващо за 12 емблематични обекта в двата региона. Чрез изпълнения на различни музикални композиции от смесения оркестър сред характерните туристически емблеми, използваме възможностите на музиката да разказваме история, каза Кръстев.
Филхармоничният оркестър „Олтения“ и видинската Симфониета си сътрудничат активно, като на базата на общия профил и стремежа им да разширят обхвата на творческите възможности създадоха съвместен симфоничен състав по проекта. Концепцията му гарантира уникалността и качеството на крайния културен продукт, който се представя по време на концерти и той е вдъхновен от творческия потенциал, категоричен е Мирослав Кръстев.
Основната цел на проекта е да се увеличи туристическата привлекателност на трансграничния регион Видин - Олтения и да се популяризират местните природни красоти и културни ценности, като се използват съвременните творчески индустрии и се създава иновативно културно събитие. Създадената сборна формация от български и румънски музиканти, е разработила съвместна концертна програма, която се представя пред публиката в двете държави, допълни Кръстев. Иновациите и привлекателността се търсят не само чрез възможностите за комбиниране на музиканти от двата оркестъра, но и чрез представяне на концертната програма извън традиционните места, за да се осигури едно незабравимо изживяване за публиката.
В рамките на проекта бе организиран музикален фестивал, който включваше четири концертни вечери с различна програма, изпълнявана от съвместния българо-румънски симфоничен оркестър. Концертните изяви се провеждаха на емблематични за Видин и Крайова места, показващи богатото културно-историческо наследство, с което градовете се гордеят, разказа още Кръстев. Фестивалът бе включен в културните календари на областите Видин и Олтения и ще продължи да се провежда и в бъдеще, допълни той.
Създаден и разпространен е и филмът “Музикален пътеводител”, чрез който се представят част от природните и културни богатства на региона и се популяризират възможностите за развитие на туризма. Историята на обектите се разказва чрез музикални произведения, изпълнени от музикантите на Симфониета - Видин и Филхармония „Олтения“- Крайова.
Разработена е и „Стратегия за популяризиране на музикалната култура и развитието на музикалния туризъм“, която е основополагащ документ за всички, проявяващи интерес и желание да работят за развитие на музикалния туризъм в българо-румънския регион Видин-Олтения, каза още Мирослав Кръстев.
Сътрудничеството между Симфониета – Видин и Филхармония- Олтения ще продължи и в бъдеще чрез обединяване на потенциала и съвместни действия. Културните институти ще продължат да работят за привличането на нови публики и устойчиво развитие на културния туризъм в трансграничния регион.