
Николай Милков очаква днес ЕП да гласува нова резолюция за приемането на България в Шенген
"Аз лично не виждам някаква реална полза от подкрепянето на декларацията. Тя не предполага ускорено приемане на НАТО. Това е една политическа изява на група държави". Това заяви служебният министър Николай Милков по адрес на декларацията за присъединяването на Украйна към НАТО, подкрепена от президентите на девет европейски държави, но не и от българския Румен Радев.
"Можеше да я подкрепим, но нищо нямаше да я последва. И да не я подкрепим, пак нищо нямаше да последва. Бих препоръчал да се следи стратегическата комуникация на Йенс Столтенберг. Българската позиция е в духа на това, което говори", категоричен бе външният ни министър. Според него позицията на генералния секретар на НАТО е,сче всички решения за подкрепата на Украйна трябва да се взимат във формат от 30 държави на база на сериозен анализ.
Милков смята, че искането на Украйна съживява дискусията за членството й, а декларацията на 9-те държави е свързана с тази стара дискусия.
"Излизането с подобни инициативи е малко рискован процес. Той изкушава много хора да кажат, че не сме последователни в подкрепата си към Украйна, но нещата не стоят така", каза Милков. И дори цитира благодарствен адрес от Киев за "твърдата и последователна подкрепа на България към Украйна".
Според Милков подобни действия могат да доведат до пукнатини в единството на НАТО - Словения вече обяви резерви към приемането на Украйна в Алианса.
Служебният министър очаква днес Европейският парламент да излезе с нова резолюция в подкрепа на приемането на България и Румъния в Шенген, която да се одобри с огромно мнозинство и да предложи на Съвета на ЕС да ратифицира членството ни в шенгенското пространство.
Предстои посещение на мисията за проверка на България, но Нидерландия все още отказва да излъчи свой представител. "В комисията експерти са номинирали 15 държави, сред които Франция, Германия, Швеция, Дания - държави, които доскоро можехме да квалифицираме като "не особено ентусиазирани" за членството ни в Шенген. Стои, обаче, открит въпросът с назначаването на експерти от Нидерландия. Отказът им ни кара да сме в постоянен диалог с тях. Считаме, че тяхното неучастие може да е свързано с опция те да не признаят изводите на комисията, още повече като се има предвид и предишни техни оценки, че обсегът на действие на мисията е непълен. Ангажиментът им за участие би бил предпоставка те да работят за успешната мисия на комисията", посочи министърът .