
Да се удължи с 2 години Националната програма „Популяризиране на българското висше образование и улесняване на достъпа за кандидатстване на лица от българска народност, живеещи в чужбина, за обучение в български висши училища“ предлага с проект за решение на МС министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов. Документът е публикуван за обществено обсъждане.
Аргументът е "във връзка с провежданата политика по отношение на повишаване видимостта и популярността на българското висше образование в Европа и в света и с цел изпълнение на заложените дейности в посочената национална програма". По този начин ще се засилят дейностите по провеждане на информационни кампании за популяризиране на българското висше образование в чужбина, както и ще има достатъчно време за преработка и провеждане на нова обществена поръчка, с която ще се усъвършенства и надгради съществуващата платформа, както и ще се осигури безпроблемно провеждане на още три кандидатстудентски кампании.
Сред целите, които си поставя програмата, са: превръщане на дигиталната среда в мястото, където всеки български или чуждестранен кандидат-студент ще може да намери актуална, обективна и равнопоставена информация за специалността, по която иска да се обучава във всички висши училища в България и осигуряване на възможност висшите училища в България да популяризират най-добрите си програми за обучение както на български език, така и на английски и други чужди езици. Министерството на образованието и науката иска да се повиши видимостта и популярността на българското висше образование в Европа и в света чрез провеждането на информационни кампании и отпечатване на рекламни материали на висшите училища на английски език и тяхното разпространение, както и да се осигури лесен и бърз достъп до онлайн кандидатстването за обучение. Провеждането на кандидатстудентски изпити ще е в защитена електронна среда от разстояние или на място, съобразно спецификата на кандидатстване за различните специалности.
Междувременно в сряда стана ясно, че от МОН предлагат да отпадне холограмният стикер от дипломата за висше.
Това предвижда проект за промени в Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища. Промените са публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на МОН.
Първоначално идеята за поставяне на холограмен стикер на дипломите за висше образование е била чрез него да се удостовери тяхната истинност. С развитието на цифровите технологии през годините са разработени и въведени други механизми за контрол на издаването на дипломи, които служат за проверка и удостоверяване на автентичността им.
Регистрите за висше образование вече са оптимизирани. Предстои и въвеждане на изцяло нови функционалности на Регистъра на всички действащи, прекъснали и завършили студенти и докторанти, по степени на обучение и по професионални направления. Чрез тази реформа той ще се превърне в достатъчно надежден инструмент за проверка и контрол на провежданото обучение на конкретен студент, а по този начин и за удостоверяване истинността на издадената диплома за висше образование.