
Служебният кабинет им връчи 13 военни договора за одобрение
Закупуването на още 8 изтребителя F-16, за да може до 2027 г. българските Военновъздушни сили да имат цяла боеспособна ескадрила, вече е изцяло в ръцете на новоизбраните депутати. Още в първия ден на новото Народно събрание служебният кабинет внесе в деловодството проекта за инвестиционен разход, за да бъдат закупени самолетите. Както и спешна модернизационна програма за армията с още 13 проекта, на обща стойност 6 млрд. лв.
Сделката за изтребителите е най-спешна
от всички. Те трябва да се поръчат възможно най-бързо заради опасността България да остане без възможности сама да охранява небето си и “реален риск” от разширяване на войната между Русия и Украйна към други държави, както предупредиха военните. От следващата година изтича възможността да се ползват сегашните изтребители МиГ-29, тъй като те се поддържаха от Русия.
Освен това при забавяне на поръчката производителят може да направи модификации върху сегашния вариант F-16 block 70, от който имаме поръчани 8 самолета. Това пък ще доведе до проблеми в снабдяването с резервни части, тъй като реално България ще разполага с две разновидности на F-16.
Офертата на САЩ е България да вземе втората осмица за близо 2,6 млрд. лв. Те ще бъдат платени по три договора - 1,3 млрд. долара за самолетите, 24,4 млн. долара за управляеми ракети AIM 9X Block II и 3,7 млн. долара за тактическа радиосистема. Правителството на САЩ обаче се съгласи да поеме изцяло плащането по договора за ракетите като компенсация за забавянето на първите осем изтребителя, които трябваше да кацнат у нас през 2023 г., но вместо това първият ще пристигне в началото на 2025 г.
Офертата обаче ще важи само до 15 декември, а след това цената и условията по нея могат да се променят не само заради инфлацията, но и заради поскъпването на военните стоки в световен мащаб. Срокът веднъж вече бе удължаван, тъй като първоначално американците искаха България да каже приема ли сделката, до 1 ноември. Служебният кабинет обаче помоли за отстрочка, за да може да се събере парламентът. От това кога ще се одобри сделката, ще зависи и кога страната ни ще има цяла ескадрила. Според предложението всички 16 изтребителя трябва да пристигнат у нас до 2027 г.
Категорично против сега да се купуват втората осмица изтребители се обявиха само от БСП, но се очаква към тях да се присъединят и “Възраждане”. Социалистите настояват, че в момента не може да се отделят пари от бюджета за оръжия. За разлика от първата ескадрила, която бе платена от нас авансово и накуп,
този път плащането на самолетите ще е разсрочено за 9 години
“За тази година предвиденото плащане е в размер на 30 млн. лв., а за следващата година - 42 млн. лв. Схемата е съобразена със състоянието на икономиката на държавата и е направена така, че да не натоварва бюджета”, увери вчера министърът на отбраната Димитър Стоянов.
Останалите 13 проекта пък са част от плана за модернизация на армията. Сред тях е и другият важен за военните - този за придобиването на бронирани бойни машини за Сухопътните войски. МО се опитва да го пусне в ход наново, след като веднъж вече се провали, защото се оказа, че бюджетът на проекта не може да покрие заложените в него изисквания. Другият проект е този за придобиването на модерни 3D радари за армията. Те трябва да влязат на въоръжение преди да пристигнат новите изтребители, тъй като без тях експлоатацията им ще е почти невъзможна.
Военната помощ за Киев също вече в деловодството на НС 8 законопроекта вкара “Демократична България”
България да изпрати военна помощ за Украйна. Проект на такова решение внесоха още в първия ден на новия парламент от “Демократична България”.
На украинската държава да бъдат предоставени въоръжение, боеприпаси и техника, предвижда проектът на ДБ. Той е озаглавен за “укрепване на отбранителните способности на България и оказване на военна подкрепа за Украйна”.
В 14-дневен срок военният пакет с помощи трябва да бъде подготвен и да бъде организирано подписването на споразумението. Размерът на дарението ще бъде според “исканията на украинската страна и нашите възможности”.
Ако се вземе решението за изпращането на военна помощ, страната ни ще търси заместваща техника от съюзниците ни от НАТО. Предвидено е разговори с останалите държави в Алианса да бъдат организирани до 10 дни след приемането на решението.
“По този начин страната участва в солидарните действия на съюзниците в ЕС и НАТО в отблъскване на агресията в Украйна и възстановяване на мира и сигурността в целия регион”, пише в мотивите на решението.
В частта за подсилването на българската армия от ДБ са посочили и да се внесе в Народното събрание решението за закупуването на самолети F-16, както и пакет от предложения за законодателни промени за подобряването на отбраната ни.
Програма за превъоръжаването на армията и развиване на съюзническата помощ с многонационални сили искат още от ДБ. Те са внесли още 8 законопроекта още в първия ден - изменения в НПК, здравето, електронното управление, отбраната, трудовата миграция и защита на конкуренцията, както и в Tърговския закон. Предложили са и Законопроект за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.