
Да се въведе възможността бедни и уязвими хора да получават специална правна помощ. Това предвиждат нови промени в Закона за правната помощ, които служебното правителство е подготвило, стана ясно от изказване на правосъдния министър Крум Зарков.
Днес промените са били одобрени от Министерския съвет и предстои да се внесат за гласуване в парламента. Те са част от пакета законопроекти, които трябва да се приемат, за да може България да получи парите от ЕС по Плана за възстановяване и развитие.
"Днес Министерски съвет одобри много законопроекти – един от тях е особено важен. Той е част от мерките по Плана за възстановяване и е ясен пример, че той не дава само достъп до сериозни средства, но е и силна мотивация за реформи. Става въпрос за Закона за изменение и допълнение на Закона за правната помощ. Той е особено значим, тъй като постановява, че никой не може да бъде лишен от правосъдие, ако е беден или ако е жертва на насилник/трафикант на хора. Законът е важен за интересите на правосъдието – в много от процесите защитата е задължителна и без нея не може да има производство", каза Зарков на брифинг.
Той заяви, че ако промените не бъдат приети от парламента своевременно, страната ни рискува да бъде санкционирана по наказателните процедури на Европейската комисия и да загуби възможност да получи средства от Плана за възстановяване.
Развитието на икономическите, обществените отношения и институции прави така, че е необходимо прилагането на правната помощ да се разшири в 2 посоки – по предметния ѝ обхват, т.е. за какво може да се ползва правната помощ, и да се увеличи кръгът лица, които могат да я ползват. Досега правна помощ можеше да се ползва само пред съда. Министерски съвет одобри правна помощ да се ползва в по-общ план, включително пред администрацията.
"Тя трябва да помогне на социално слабите и уязвими или на жертвите, да им съдейства за получаване на документи, за оспорване на решения на администрацията, за представителство пред Комисията за защита от дискриминацията, Комисията за защита на потребителите, Държавната агенция за бежанците или други институции. Да помага за алтернативите за решаване на спорове – арбитража и медиацията", допълни министърът на правосъдието.
Брифинг на правосъдния министър Крум Зарков в МСБрифинг на правосъдния министър Крум Зарков в МС
Публикувахте от "По света и у нас" - новините на БНТ в Четвъртък, 20 октомври 2022 г.