
- Асен Василев поиска групата му да получи 15 минути, за да се разберат как да гласуват номинацията на Рашидов
- Мустафа Карадайъ: Явно някои народни представители изобщо не искат да има парламент, направо да са си на власт
- Христо Иванов заподозря, че се формира мнозинство за друго, освен за избор на председател
Отказът на Вежди Рашидов да пусне депутатите в нова почивка предизвика гнева на "Продължаваме промяната", които поискаха такава преди гласуването на кандидатурата му за председател на НС, въпреки че минути преди това депутатите се събраха след двучасова почивка.
"В рамките на настоящето заседание давахте почивки винаги, когато народен представител е искал това да се случи", обърна се към Рашидов Никола Минчев от ПП. И настоя, че 15 минути почивка няма да "доведат до такова сътресение в работата на НС".
Мустафа Карадайъ посочи, че са били в достатъчно дълга почивка, а всеки е имал време да изрази позициите си на председателски съвет. "След решението на Председателския съвет всяка една от групите, които не са формално конструирани, можеше да си проведе своите съвещания и заседания и да си подготви необходимите действия. Явно някои народни представители изобщо не искат да има НС, направо да са си на власт, защото са единствените носители на истината, правотата, правото, на справедливостта без да има значение какво пише в конституцията и законите на страната. Изборите показаха, че народът не мисли като тях. Не са единствените носители на правотата", категоричен бе лидерът на ДПС.
"Опитват се да върнат нещата. Опитват се предизборно, маркетингово да се харесват на своите избиратели, а не следизборно тук да вършим работа в полза на народа и по този начин хората да ни харесват", добави той. И предупреди, че за поведението на тези народни представители няма да има нужда от социолози и политолози, а от психолози и психиатри.
"Да официализираме ал. 1 най-възрастният да председателства първото заседание и да продължи да председателства. Виждаме колко трудно може да получи съгласие в НС, вероятно няма да е дълъг живота му. Тогава в предизборна ситуация всеки да продължи да си се харесва на своите кандидати", настоя Карадайъ.
Десислава Атанасова от ГЕРБ също заяви, че не бива с процедурни хватки да продължи да се блокира избора на председател. "Да преминем към избор на двете номинации. Балотаж няма да се наложи , очевидно. Обявете избрания и тогава може да се даде почивка на колегите, в случай, че сте обявили парламентарните групи, внесени в деловодството, за да имат време ПГ да посочат своите зам.-председатели", настоя шефката на ПГ на ГЕРБ.
Асен Василев посочи, че вчера е аплодирал на крака Рашидов. "Трети ден се опитваме да изберем председател. В този процес ПП беше и продължава да е конструктивна опозиция. Издигнахме наш кандидат, който не събра гласове. след това не го издигнахме втори път", заяви съпредседателят на ПП.
"Политическата немощ на първата сила да събере гласове за председател" била виновна за ситуацията. Радвам се, че след 4 или 5 неуспешни опита и БСП оттеглиха своята кандидатура. Като е ясно, че не може да събере гласове - логично е кандидатурата да бъде оттеглена, добави той.
"Г-н Рашидов, вчера казахте, че не желаете да ръководите НС. Сега имате ли желание? Или правите това като последен акт, който да разреши така създалата се политическа криза?", попита Василев. И отново настоя "точно по часовник 15 минути, за да проведем консултации в нашата ПГ, след което да преминем към гласуване". И призна, че няма как да спрат формиралото се зад Рашидов мнозинство. Той обвини мнозинството, че се страхува от почивката и попита как тогава ще се управлява тази държава.
Рашидов обясни, че човешки им е дал възможност да се изказват и да дебатират. "Сигурно ще се съглася за 15-тина минути. Още не съм казал дали ще ставам председател. Сигурно ще се наложи да говоря и аз пред вас. След вчера е висока отговорност и ходене по-лед. Ще сложа на кантар кое е по-важно - моята личност или българското общество", заяви той и обеща да уважи искането за почивка.
Десислава Атанасова се обърна към него, признавайки, че е нормално всички да са уморени, но "не е нормално да не зачитаме никакви правила, колеги". "Става все по-тъжно и жалко това, което се случва", заяви тя. И посочи, че Василев не е бил на съвета, но Кирил Петков, Никола Минчев и Андрей Гюров са присъствали. А останалите са заявили, че нямат нужда от повече време освен да запознаят групите си и след това отново да се върнат на съвета. "Всички знаем позицията на всяка от ПГ, на вас, като самоопределила се конструктивна позиция, но сега се превръщаме в разрушители на всякакви парламентарни правила. Трети ден рушим държавността. Моля ви. Председателят Рашидов ще уважи искането за почивка, но няма да стане нищо опасно ако първо проведем избора", настоя тя. Ако Рашидов не бъдел избран, щяло да се покаже неуважението към държавата, но и към българските граждани, които "вече не ни мразят, подиграват ни се". И помоли Рашидов да се премине към гласуване. "Моля ви, не давайте повече възможност на изказвания по процедурни въпроси в един и същи контекст. Правилник няма, работим в състояние на сериозно политическо противопоставяне. Моля да проявим разум, да гласуваме, и след това да има почивка", призова шефката на ПГ на ГЕРБ.
Кирил Петков от ПП също изтъкна, че е поздравил Рашидов за речта му вчера. Един от големите уроци, които научих от вас е, че в такъв момент човек да се откаже от пост, дава пример на всички нас за смирение, заяви той. ПП били учудени, че номинацията за Рашидов дошла от БСП, а не от ГЕРБ. А време им трябвало, за да решат как да гласуват.
Георги Свиленски апострофира, че Петков е бил на председателски съвет и е информиран, че това е решение на 4 партии. "Вие, ДБ и "Възраждане" казахте, че няма да участвате. недейте да спекулирате. Ако тези 15 минути са ви били нужни да разберете, че това е номинация на 4 партии, сега ви го казвам", настоя той. И също поиска почивка след гласуването.
Карадайъ отново взе думата и посочи, че идеята на Петков и Василев е "да имат деструктивно отношение" и да рушат. Изненадата за тях не е изненада, а че ще има мнозинство, което вече намира изход от създалата се ситуация, а и за тях вече става ясно, че не им се полага всичко ей така, на тепсия. Че не са единствените носители на истината", повтори се лидерът на ДПС. И отново повтори, че това НС ще има много кратък живот, но не бива "да ставаме заложници на едни прищевки и да рушим авторитета на институцията НС".
Рашидов се оплака, че е между чука и наковалнята. И отбеляза, че малцинството трябва да отстъпва пред мнозинството. В крайна сметка предложи да се мине към гласуване.
Христо Иванов от ДБ пък изчака произнасянето на Рашидов и заяви, че е доволен, че "поне се е поколебал", макар да не е юрист. Мнозинството е за избор на председател, но започва да се налага в зала, смята той. И обяви, че не е безспорно, че няма правилник. "До сега работихме при условията на парламентарен обичай, сега тече позоваване на председателски съвет. Ако няма правилник, няма председателски съвет", каза Иванов. И дори обяви, че започвали да обмислят дали да не предложат свой кандидат за председател. "Вече се бе оформило мнозинство за председател. То обаче много бързо излезе от добрия тон. И виждам как се оформя в нещо друго, освен за мнозинство по избор на председател", атакува той четирите партии.
Йордан Цонев призова депутатите да укротят топката. И се обърна към Иванов - какво се случи с правенето на номинацията, та не можеше почивката да е преди това. "Разбира се, че сме заредени с недоверие и виждаме опит за бламиране. И за нова трибунка, на която да се каже: Ето го новото мнозинство", заяви той. И уточни, че не казва, че задължително ще се случи това, но го предполага. "Добре е да видите колко крехът е бон тонът. Едно действие, в което няма логика. За да има логика в едно действие, трябва да има логика и в нагласите на другите, с които работиш", настоя той.