
Белград е особено желана дестинация от българите за новогодишните празници и на първо място сред избора за т.нар. сити брейк пътувания - познавателни посещения на градове през почивните дни. Това стана ясно на българо-сръбски туристически форум в София.
"Сърбия като страна е в топ четири на желаните от българите туристически дестинации. Затова с партньорите от посолството на Сърбия в София и с колегите от Белград, които отговарят за туризма имаме много интензивни отношения през последната година, която съвпада и с рестарта на туризма. Преди ковид пандемията имаше по половин милион туристи в двете посоки. Тенденцията за 2022 г. е положителна", заяви зам. министъра на туризма Мариела Модева.
От сръбска страна уточниха, че посещенията на българи за първите шест месеца на тази година бележат ръст с над 100%.
"Когато се опознаем се разбираме по-лесно, а разбирайки се, си решаваме по-лесно проблемите, когато възникнат такива. Особено днес, когато са трудни времена се нуждаем да пътуваме, да обикаляме различни страни, а най-лесно е на да посещаваме съседните страни. Броят на българите, които пътуват в Сърбия е сериозен, но се надяваме да го увеличим. А също и броя на сърбите, които посещават България", каза посланикът на Сърбия в София Желко Йович.
Представител на българските туроператори коментира, че не се учудва, че Белград у нас е на първо място сред желаните дестинации, тъй като града предлага всичко, което се цени от българите, особено по време на празниците.
"Като се започне от Никулден, който в Сърбия се празнува на 19 декември до деня на Свети Сава - 27 януари - в Белград всеки ден е празник. Новогодишната нощ при нас е станала легендарна, но 1 януари също е специален празник, защото тогава организираме т.нар. Улица на отворените сърца", каза Саша Стефанович от туристическата агенция на сръбската столица.
Той уточни, че от София до Белград са само 395 км, но освен с кола може да се стигне и със самолет, тъй като има пет пъти седмично директни полети.
На форума бяха презентирани както познати за българите дестинации като Ниш и Лесковац, така и по-неизвестни места като Сокобаня и Върнячки бани, които се славят с лековити термални извори.
По време на презентацията в София за възможностите за туризъм в Сърбия изненадващо се появи и югофолк звездата Халид Муслимович, добил огромна популярност у нас още от началото на 80-те години на миналия век.
За гостите бяха подготвени и брошури с любопитни данни от за връзката между България и Сърбия през вековете. Като се започне от общите бракове между средновековните сръбски и български царски родове, през факта, че сръбският архитект Константин Йованович е направил проекта за сградата на българското Народно събрание, а улица в Белград носи името на Александър Стамболийски, до кацането на Лепа Брена с хеликоптер на стадион "Васил Левски" в София през 1989 г. През юни следващата година пък са квалификациите между футболните отбори на България и Сърбия за Европейското първенство в Германия.