
Недоставяйки самолетите по първия етап, нашите партньори фактически ликвидират българската авиация, предупреди социалистът
Подозирам, че се налага да повторя изказването си от юли 2019 г., защото всички предупреждения и констатации от договора между Бъгария и Пентагона се осъществиха - нищо не се осъществи. Обсъждаме хартиената бюлетина и хартиените самолети, които не се знае кога ще дойдат. Това зяви Румен Гечев от парламентарната трибуна в началото на обсъжданията за закупуване на нови Ф-16 от САЩ.
Той предупреди, че цените са прогнозни, а САЩ може да ги повиши без уведолмление с 10%, а над 10 - само с уведомление. Същото касае и цената на резервните части и услугите, предупреди той. И посочи, че депутатите ще подпишат празен чек ако дадат зелена светлина на проекта. Той добави, че не са разписани никакви неустойки, липсват и задължителни срокове за доставки. Доставчикът може да си пие кафето до 2035 г. може би, ядоса се Гечев. "Мартин Локхийд" и Пентагона нямат отговрност при технически катастрофи, недай си боже, че стане най-лошото. Правителството на САЩ не обезпечава и не предоставя гаранции за изделията си освен правата на собственост, т.е не носи абсолютно никаква отговорност за нищо - нито за срокове, нито за сигурността на военновъздуните сили. Най-страшното е, че поради геополитически промени последните години нашата военна авиация приключва през 2023 г. Недоставяйки самолетите по първия етап, нашите партньори фактически ликвидират българската авиация - няма нови самолети, приземени за МИГ и СУ, над България ще летят само гарвани. Или чужди самолети?", ядоса се Гечев.
Социалистът посочи, че първият етап по закупуване на изтребители не е завършен, а няма нито един самолет, който да е произведен.
"БСП няма да подкрепи хартиената бщлетина за ф-ч6, ще подкрепи други хартиени бюлети. Защо българският данъкоплатец ще плаща на нередовен доставчик и ще му пълним касите докато той се наслаждава на недоставката", попита Гечев. И посочи, че не КОВИД е виновен за забавянето на доставката на първите машини. И посочи, че финасовият директор на "Мартин Локхийд" е казал, че забавянето е заради преместване на компанията и проблем с работната сила. "Никакъв КОВИД-19, същата компания произвежда самолети Ф-35 в Тексас, КОВИД само за Ф-16 ли важи, за едните има чипове, за другите - не", ядоса се той.
"Не ви миришеше нито на хартиена бюлетина или хартиени самолети, ухаеше ви на 1996 г., защото използвахте същата риторика. Никога, когато една страна си поръчва смаолети, те не чакат някъде на скалд. Да, те се поръчват на чертежи, но блок 70 е най-модерната авионика", настоя Ивайло Мирчев от ДБ. И попита Гечев има ли предложение какво друго въоръжение да ползва армията ни.
В отговор социалиалистът се подигра на "вашия нескопосен плач, защото нямате аргументи". В ЕС се прозивеждат друго самолети, не е задължитено да е ф-16, добави той и изброи редица страни с друга техника. В някои страни летяли Грипен-и.
Проектът за купуване на още осем броя американски изтребители F-16 block 70 влезе в пленарната зала, след като комисията по отбрана одобри за тях да бъдат дадени 1,2 млрд. долара без ДДС. За това гласуваха депутатите от ГЕРБ, ПП, ДБ, ДПС и “Български възход”, против бяха само “Възраждане”, а БСП се въздържа.
Придобиването на още 8 изтребителя бе планирано през 2019 г., когато се поръчаха първите 8 с идеята да се направи ескадрила. Офертата за втората част от машините пристигна в Министерството на отбраната в края на юли. Условието на САЩ бе, че тази цена ще важи само до 1 ноември, а след това може да се вдигне заради оскъпяването на военната техника в световен мащаб и инфлацията. Военните ни обаче поискаха отсрочка, защото доскоро нямаше парламент, а само той може да одобри сделката. Затова и срокът бе удължен до 15 декември. САЩ се съгласиха да компенсират България за забавянето на първите осем изтребителя и ще поемат 24,4 млн. долара от цената им, което ще покрие сумата за ракетите, които се купуват към F-16.
Депутатите излязоха в половинчасова почивка по искане на "Продължаваме промяната".