
- Онлайн речникът ни прави суперграмотни от 2024 г., сравняват го с “Рибния буквар”
- Платформата ще показва правилата и често срещаните грешки, езиковедите вече готови с “портретите” на всеки израз
Няколкомилионен е прилагателно име от мъжки род, единствено число. Думата е с две ударения. Има дублет - неколкомилионен, който обаче е с едно ударение на предпоследната сричка.
На екрана на компютъра или на телефона пада хармоника с всички форми на “няколкомилионен”. Линк пък прехвърля към правилата за слятото писане и променливото “я”. Търсещият думата освен правилното ѝ изписване вижда възможните грешки с обяснението им. Освен това
чува от актриса как се произнася
Така работи платформата “Берон” - мултифункционален онлайн речник на книжовния български език. Трябва да е готова до април 2024 г. Думите в основните им форми са 80 000.
“Всяка заглавка ще бъде снабдена с всичките си правилни форми. Ще има обяснение, ако има проблем в употребата”, обяснява проф. Руска Станчева от Института за български език на БАН. Тя ръководи екипа, който подготвя онлайн речника. Институтът за български език го прави в сътрудничество с Института за информационни и комуникационни технологии. Огромният труд е върху плещите на 15 учени.
Проектът се финансира от Министерството на образованието и науката. “Убедихме МОН, че е необходимо да има надежден онлайн ресурс, който управлява писмената практика. Големите езици имат подобни ресурси.
Има даже и на македонския,
показахме го в министерството. А македонският е кодифицирана форма на един от българските диалекти. Исторически погледнато, е така, а какво прави езикът майка?”, разказва езиковедката. Доволна е, че в министерството има приемственост и значимите политики се случват независимо кое е ръководството.
“Осъзнаха ролята на държавата в езиковата политика. За да бъде внедрена кодификацията, е нужен лесен канал за достъп до потребителите, а днес това е интернет”, допълва доц. Таня Александрова.
“Кодификацията търси баланс между езиковедския поглед и езика на обикновения човек. Трябва да се търси компромис - нито да се нарушава научността на подхода, нито това да остава неразбираемо.
Хората се нуждаят от надежден източник онлайн
В интернет има много неща, но няма надеждност. Има ресурси, създадени от изкушени от езика хора - програмисти и дори студенти по информатика. Човек не може напълно да се основава на тази информация, защото има пропуски, а дори и грешки. Някои правила се променят, защото езикът се развива”, напомнят учените.
Според тях “Берон” има символна функция. Както “Рибният буквар” от 1824 г. - първият буквар на новобългарски на големия възрожденец, е достигал до всяко дете, така езиковедите искат да предоставят онлайн речника на всички изкушени да пишат и говорят грамотно.
Така и убедените, че думата компромеНтирам се пише и произнася по този начин, ще разберат истината - глаголът е компрометирам.
Формите “кому” и “всекиму” са премахнати,
вече не са задължителни, а и никой не ги употребява.
Още през 2002 г. са отпаднали и форми като чувствувам и участвувам.
Все още са дублети единадесети и единайсети, тъй като в тържествена реч понякога се търси като ефект.
В академична среда може да се каже и “моята колега”, въпреки че се смята за маниерно
“Има ли тук някого” - също.
Засега сайтът е достъпен само за тези, които работят по него.
Към платформата “Берон” ще бъдат добавени и езиковите справки. До 2024 г. въпрос как се пише това или онова може да се зададе на [email protected] А профилът на питащите е многоцветен - ученици и родителите им, учители, издателства и PR агенции.