
ЕК: Българският ангажимент за намаляване на емисиите не включва затваряне на въглищни централи
Намаляването на въглеродните емисии от производството не електроенергия с 40% е прибързана и нереалистична на този етап стъпка, заяви бившата енергийна министърка и представителка на партията на ГЕРБ Теменужка Петкова в студиото на "Здравей, България" по Нова тв. Нещо повече - страната ни няма възможност да закрие почти половината от своите мощности на въглища и да осигури енергийната и съответно националната сигурност на страната ни, посочи тя.
В плана за възстанояване и устойчивост на стр. 113, реформа 10 е наречена "Декарбонизация на енергийния сектор". Именно в нея е заложено, че до края на 2025 г. трябва да бъдат намалени въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40%.
Във въпросната реформа 10 е вписано, че ще бъдат обсъдени механизмите, по които това ще се случи, и мерките, които предстои да бъдат взети, за да се облекчат социално-икономическите последици от "премахването" на въглещните централи. Нещо повече - въпросните централи са изброени поименно в документа, посочва Петкова.
Първият етап, който включва намаляване на емисиите от производство на електроенергия от въглища или отпадане на определени мощности, е заложен за 2026 г. Вицепремиерът Пеканов вчера също потвърди, че тези ангажименти са поети, но не е ясен планът, по който ще се случи прехода - т.е. изпълнителната власт трябва да вземе мерки в тази посока.
Според ПП високият процент може да бъде постигнат без да се затварят мощности - чрез сезонно производство. Теменужка Петкова обаче коментира, че това е невъзможен сценарий, като поясни, че ангажиментът, който тогавашното редовно правителство е поело, а вероятно и инициирало пред ЕК, сочи, че целите трябва да се реализират чрез промяна на закона за изменение на климата. ЕК няма никаква вина в случая, коментира Петкова. Тя посочи, че това е план, предложен от българското правителство тогава - т.е. от ПП, и е приет като правилен подход от страна на европейските власти.
В разрез с представените от ГЕРБ факти официалното становище на ЕК по въпроса е, че българският ангажимент за намаляване на емисиите не включва затваряне на въглищните централи.
„В Плана за възстановяване и устойчивост няма конкретни тецове, които трябва да бъдат затворени. Трябва да постигнем намаляване на емисиите. При тецовете имаме абсолютно същата схема като с дървата”, коментира в студиото и депутатът от ПП Александър Дунчев.