
- Престрелки между Радев и "Демократична България" за оръжията и Украйна по време на шестата консултация преди мандата за правителство
- Мен ме оставете. Но когато атакувате моите хора, не мога да си мълча, скочи държавният глава на ДБ
Третият мандат ще бъде връчен след Нова година, за да може, ако той не бъде реализиран, да има избори през март. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с "Демократична България". Това е шестата поред консултация на държавния глава преди завъртането на рулетката с мандатите за съставяне на правителство.
Консултациите започнаха на 26 октомври, като Радев вече разговаря с ГЕРБ-СДС, "Продължаваме Промяната", ДПС, "Възраждане" и БСП. След "Демократична България" остава само "Български възход".
След изборите се ръководя от две основни цели - да се направи максималното, за да има редовно правителство. Да се даде време за диалог и партиите да се отдалечат от агресивната реторика в предизборната кампания и да се приемат важни закони, надявам се това да помага и да има разум, отговори днес Радев на призивите да дава бързо първия мандат, за да се задвижи процедурата.
Втората важна цел е така да се разсрочат процедурите, че ако има провал и не се състави правителство, предсрочните избори да не са в най-тежкия период - през януари или февруари. А това изисква забавяне. Аз съм поел тази отговорност, нося я - няма да насроча избори януари и февруари, категоричен бе държавният глава. И допълни, че рискът да има още по-малка активност в тази ситуация е реален.
Ако партиите излязат и кажат: Искаме веднага мандати, готови сме да правим избори по Коледа, Нова година, в най-тежките периоди, аз ще се съобразя - веднага давам един след друг мандатите, допълни държавният глава. И допълни, че силно се надява да не се стига до трети мандат.
Срещата му с представителите на "Демократична България" обаче се превърна в престрелка заради решението на парламента страната ни да даде оръжия на Украйна.
В парламентарната република парламентарните сили са призвани да излъчат мнозинство за правителство. Тук няма малки и големи партии и сили в парламента, защото отговорността е обща, обясни Румен Радев в началото на срещата. Фрагментираният парламент прави усилията за излъчване на мнозинство труден, но не невъзможен процес, смята той. И напомни, че освен съставянето на правителство, пред парламента стоят и много други важни задачи.
Следя със загриженост това, което се случва в парламента и ми се струва, че не това очакват българските граждани, каза Радев. Нарастването на конфронтацията и противопоставяне и чертане на нови разделителни линии, вместо работа, критикува той. И попита ДБ как виждат възможностите за съставяне на правителство.
Като военен съм крайно критичен към вашите призиви да се разоръжим по време на война преди да сме доставили ново въоръжение, каза Радев на ДБ и попита в какви срокове са техните виждания това да се случи.
Съставянето на правителство ще е трудно - не по-малко от три политически сили са нужни, за да е стабилно. Но са нужни и такива приоритети и конструкция, която да увери хората, че това не е безпринципна сбирка, която е там само, за да усвоява властта, отвърна Христо Иванов. И обясни, че трайно политическата система върви към раздробяване, не може да се очаква изникването на един субект, който да поема цялата власт, затова ще е ключово вече ще е диалогът и търсенето на форми на сътрудничество, но не безпринципно.
Иванов напомни трите приоритета на ДБ - съдебната реформа, въпросите на сигурността и разумен икономически курс, който се грижи за хората, но и разбира, че излизането от инфлационния риск и от този за икономическо забавяне зависи от създаването на възможности за конкурентоспособност и инвестиции.
Не сме сред мандатоносителите с нашите 20 депутати, но се опитваме да бъдем полезни и конструктивни в този процес, обясни съпредседателят на ДБ.
Промените в Изборния кодекс и поведението на трите политически сили - арогантно, брутално, нарушавайки процедурни правила, показа, че не са извлечени уроците и някои от рецидивите отново са на дневен ред, това не е добър знак, каза още Иванов.
По повод въпроса на Радев за въоръжаването, Иванов обясни: Не твърдим, че разполагаме с конкретни цифри за конкретни способности. Целта ни бе изпълнителната власт да получи политическа подкрепа, че може да вземе решение, което да покаже, че можем да носим отговорност като член на съюзите, в които членуваме, и да окаже подкрепа на Украйна, както всички останали страни направиха. Не сме указвали какво оръжие трябва да се даде, това е въпрос на преценка на изпълнителната власт.
Това решение трябваше изцяло да се вземе от изпълнителната власт, необходимостта да се намесва парламентът не бе добър знак. Решението дава широк мандат за цялостна модернизация на армията и дава аргументи при разговори със съюзниците ни да сме достоен партньор, на който може да се има доверие, обясни Иванов.
Вие говорите за въвличане на страната в огъня на войната, но нека си даваме сметка, че ако ние сме една страна, която не може да споделя отговорностите за сигурността в Източна Европа пред лицето на една агресия. Това не е просто двустранен конфликт, за който да вдигнем ръце и да каже - да се оправят. А част от дългосрочна политика на Путин по реконструирането на неговото имперско влияние в Източна Европа. Това е предизвикателство и непосредствено спрямо нашата сигурност, и спрямо съюзите, в които членуваме. И способността ни не просто да си зариваме главата в пясъка и да казваме: Украинците да се оправят. Способността ни да кажем, че можем да носим съюзническа отговорност, е много важна. Нека да е ясно, че ако Путин успее, няма как да установи справедлив и траен мир, а най-малкото мир в наш интерес, защото това означава всеки оттук нататък с политика на силата да налага вижданията си в нашия регион, обясни Иванов. Затова за ДБ било важно да се даде политически знак, а се оставяло на ръководството на МО да прецени кога и какво можем да дадем като оръжие на Украйна.
Националната сигурност е фундаментът на държавността. Солидарността е изключително важна. Най-важният ни ангажимент към Алианса е да можем да генерираме и поддържаме нашите отбранителни способности, напомни обаче Радев. Вие в продължение на месеци проповядвахте една теза - че модернизацията на армията ни трябва да се обвърже с даването на оръжие за Украйна. Казвате - ние даваме оръжие на Украйна, получаваме натовско. Как си го представяте този процес, попита държавният глава.
Мислех, че сме на консултации за съставяне на правителство, но няма проблем да проведем и този диалог, учуди се Иванов на задълбаването в темата.
Никога не сме обвързвали тези два процеса. Никога не сме казвали първо даваме, после получаваме. Лошото е, че поредица от правителства отказаха да са активни и трябваше да се намеси парламентът. Решението му бе комплексно и дава комплексен инструментариум на изпълнителната власт да бъде по-активна и да покаже солидарност в рамките на това, което можем, без да се лишаваме от способности. И аз съм удовлетворен, в последните дни министърът на отбраната каза, че можем да дадем - няколко самолета бяха посочени, каза Иванов. Очевидно това става, без да се лишаваме от възможности, оказа се възможно, допълни той.
Вие пък месеци наред твърдите, че подобно решение ще ни вкара във война. Не трябваше ли тогава да свикате КСНС и да предоставите информация за конкретните рискове от вкарването на България във война, при положение, че много други страни предоставиха оръжия, а не се случи това с тях, върна топката Христо Иванов.
Още февруари превантивно свиках КСНС и се убеждавахме тук какво трябва да се направи за модернизация на армията. Направил съм 4 съвета за национална сигурност и резултатът от тях е винаги един и същ. Националната сигурност изисква изключително отговорно отношение, тя не търпи аматьорски интерпретации, тя изисква гаранции, а не лозунги, изисква професионализъм, а не пустословие, отвърна му Радев.
Той изрази скептичност към точката от решението на парламента, с което се дава 1 месец на служебното правителство да води преговори предоставяне, получаване на заместващо въоръжение. Радев критикува позициите на ДБ включително и фейсбук постове на депутата Ивайло Мирчев.
И върна топката към ДБ, като попита какво е направил кабинетът "Петков" за своите 8 месеца за модернизацията на армията.
Със сигурност недостатъчно, отговори Иванов. Той напомни, че са внесли законодателно предложение да се създаде фонд, който да осигури финансирането на модернизацията на армията. Напомни, че са настоявали в коалиционното споразумение да бъде записано, че разходите за отбраната трябва да са поне 3%.
Иванов обясни, че решението на Народното събрание е било предварително съгласувано с Министерството на отбраната.
Не сме говорили изобщо за конкретни възможности нито по отношение на С-300, нито за авиацията, защото Министерството на отбраната е това, което трябва да прецени кога и какво може да се даде, допълни той.
Не може по такъв начин да се атакува служебното правителство, отвърна Радев. Изброи какво е свършило служебното правителство за тези 3 месеца и призова ДБ да подкрепи внесената в парламента инвестиционна програма.
Големият грях на политиците е, че се говори само за въоръжение, а се забравят хората, каза още Радев. И призова всяко едно решение да се пречупва през техните възможности и необходимости.
И още веднъж цитира фейсбук поста на Ивайло Мирчев - че "модернизацията на армията трябва да е приоритет на всички политици, независимо от предпочитанията ми путинофилия или русофилия". След като за 8 месеца не е свършено необходимото, трябва ли да смятаме, че вие сте путинофили и русофили под прикритие, попита Радев.
Ако знаехме, че ще цитираме на тази среща фейсбук постове, щяхме да се подготвим, но вие така сте преценили и ще ви отговорим от уважение, контрира го Иванов. И обясни, че когато са говорили за трайно увеличаване на средствата за армията, са визирали и хората, не само въоръжаването.
Не смятам, че сме атакували ръководството на МО, имаме добър диалог там, можем да сравним с министъра на енергетиката, чиято оставка искаме. Излишно се проявява свръхчувствителност специално по отношение на ръководството на МО, с което имаме добри отношение, каза Иванов.
Що се отнася до призивите България да поддържа позиция на максимално слабо участие в усилията на нашите съюзи за адекватен отговор по отношение на путиновската агресия още от 2014 г. насам, това обективно, независимо от намеренията на един или друг, обслужва интересите на Путин, каза още Иванов. И да, до степента, в която нашето правителство се е колебаело заради сложната коалиционна конструкция.
Една от най-важните мерки да спрем агресията на Путин, защото това е политика, от която ние не знаем кой ще се вдъхнови после, е единството без колебания и нюанси, допълни Иванов.
Няма да цитирам изказвания, и не само във фейсбук, по отношение на колеблива позиция по заклеймяване на руската политика в Източна Европа. Но наистина трябва да разберем, че след 24 февруари ние трябва да изберем на коя страна да застанем и не можем да плашим хората, че подобна съюзническа позиция ще ни вкара във война. Не говоря за КСНС преди 24 февруари. Ако българските служби имат информация, че едно или друго действие ще ни вкара във война, каквито твърдения сме чували от вас, трябваше да свикате КНСН, отвърна му Иванов.
Не съм сигурен доколко е продуктивен този разговор, г-н президент. Всички разбираме, че трябва да се инвестира в сигурност и, че това е закъсняло. Изпуснали сме не 8 месеца, а години, вие сте прав за това, каза Иванов.
Всички разбираме, че путиновата агресия е нещо, което трябва да бъде спряно и България трябва да понесе своята част от отговорността. Тя трябва да бъде заклеймявана и не можем да си позволим никакви нюанси, които да изглеждат, както казват Бай Ганьо и Алеко Константинов - И с Дявола сме добре, ама и на Бога аман-заман хвърляме един кръст. Този тип разкрачени позиции не са в интерес на България дългосрочно, критикува Иванов. Иначе квалификации и аз мога да цитирам, но политиката се прави с емоция и страст, всеки може да прекали и не бива да се вторачваме в тази работа, допълни той.
Не искам да навлизам в някакво лично пространство, но към националната сигурност държа да се отнасяме с нужната отговорност и всякакви интерпретации и празнословие не помагат, сряза го Радев. За да стигнем дотук и да говорим за това, което не трябва, някои неща трябва да са ясни, допълни той. И напомни, че е заклеймявал войната, но трябвало да има добра ориентация за процесите, които се случват - с демкарациите и контрадекларациите. Напомни за декларацията за присъединяването на Украйна към НАТО, която не подписа - каква е съдбата й и какво се случи с нея.
България има интерес да бъде заедно със своите съюзници. Войната не започна през февруари, а през 2014 г. - анексията на Крим показваше ясно посоката на руските действия. България нямаше ясна позиция за Крим благодарение и на вас. "Крим е руски" е една фраза, която тежи на българската политика, обърна се Иванов към президента.
По принципните въпроси ние можем да гледаме в една посока, а след като сме си казали кривиците - нека продължим, призова Иванов да се смени темата.
Многократно съм заявявал, че анексацията на Крим е в нарушение на международното право. Но откъде излитат руските ракети в момента - от Крим. Това е обективна реалност и който не се съобразява с нея, най-малкото това означава да се отслаби цялото ПВО, което е разположила Украйна за противодействие на това, което идва от Крим, отвърна Радев.
Мой стил на работа в цялата ми кариера до момента е да защитавам своите хора. Мен ме оставете, всеки ден търпя критики и обвинения всякакви - обективни или не. Но когато атакувате моите хора, не мога да си мълча, категоричен бе Радев.
Както вие имахте призив - че кохортата около Радев отслабва България. Кохортата около мен - всички, които се ангажират с национална сигурност, са завършили американски академии, аз две даже. А вашата кохорта, вашите съветници - съветски академии, и ви вредят в много отношения, а вие сте сериозна партия, допълни президентът.
Тази фраза бе казана по повод енергийната политика на служебното правителство, която търпи много сериозна критика, каза Иванов и напомни, че ДБ са искали оставката на министъра. Първите 7 г. са много по-важни, отколкото висшата степен на образование, допълни той.
Резултатите говорят - какво стана с цената на газа, с интерконектора. Всеки има лични предпочитания, аз съдя по резултатите, отвърна Радев. И призова всеки да внимава с позициите си. Аз приемам всичко, но когато хората, които работят за мен, са атакувани - няма да мълча. Особено военнослужещи, които нямат право да се защитят.
"Демократична България" на консултации при президента Радев"Демократична България" на консултации при президента Радев