
Криминално престъпление или просто “вандалски акт” срещу един граждански клуб? Този спор отекна между София и Скопие след изстрелите срещу българския културен клуб “Цар Борис III” в Охрид.
Точно два дни след като той осъмна с изпочупени с камъни прозорци, неизвестни лица стреляха по него с пистолет от преминаваща кола по тъмно в сряда. Щети има само по прозорците и стените, а за щастие, ранени хора няма.
Това е трета атака срещу клуба от откриването му преди два месеца. Тогава към него отново полетяха камъни, защото бил кръстен на “спорна личност”. Междувременно Северна Македония прие закон, който забранява именуването на клубове на “спорни” исторически личности - явен акт срещу българските центрове. Последно Скопие обеща да пита Венецианската комисия дали може да важи със задна дата.
Стрелбата сега е станала към 21 ч българско време. Екипи на македонската полиция са установили две дупки по стъклото на външната врата и на прозореца на офиса. По неофициална информация
вътре са открити 8 гилзи от куршуми
Деянието веднага бе осъдено от македонското Външно, но позицията му допълнително ядоса дипломатите у нас. Причината - според македонското МВнР това е просто “вандалски акт”.
Българското Министерство на външните работи категорично не приема “такива тежки криминални деяния да бъдат определяни като вандалски акт”, се казва в позиция, разпространена вчера сутринта.
МВнР привика македонската посланичка
Агнеса Руси-Поповска, за да ѝ връчи протестна нота. В нея се казва, че “повтарящите се примери на ескалиране на насилието и системното отсъствие на адекватни мерки създават усещане на безнаказаност, на мултиплициране на проявите на омраза срещу българи в РСМ”.
България поиска извършителите бързо да се открият, а властите у нас да получат цялата информация по случая.
Нападението не само че взриви наново и без това обтегнатите отношения между двете страни, но и постави под въпрос интеграцията на Скопие в ЕС.
РСМ веднага да започне разследване и да намери извършителите на последните нападение, настоя еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей пред “България Он Еър”.
Еврокомисарят увери, че знае за случаите и ги следи внимателно
Изрази готовност да се срещне с представители на македонските българи, ако те поискат. “Вратата ми е винаги отворена”, увери той.
Пътят на РСМ към съюза да не се отваря, докато не бъдат решени проблемите на българите, настоя президентът Румен Радев.
“Трябва да се разбере от държавно ръководството на РСМ и от обществото в нашата съседка, че пътят към ЕС минава през признаването и уважаването на правата на македонските българи, на нашето културно-историческо наследство”, категоричен бе той.
“Когато имахме огромен натиск да допуснем безусловно Северна Македония да започне преговори за ЕС, аз на два пъти наложих вето и повдигнах темата пред нашите съюзници и партньори в съюза за правата на македонските българи”, подчерта Радев. Благодари на президента Еманюел Макрон, че след председателството на Франция на Съвета на ЕС процесите в Скопие вече се следят от Брюксел и докато тя не впише българите в конституцията, преговорите ѝ за членство няма да започнат.
“Още когато се отваряха тези клубове, казах, че те могат да представляват единствено провокация заради имената, които им бяха дадени, които будят негативни чувства в гражданите, защото са свързани с най-негативната част от европейската история”, заяви обаче от Скопие македонският премиер Димитър Ковачевски. Така той препрати към обвиненията “фашисти” към българите, с които изобилстват македонските учебници и с каквито викове бяха посрещнати представителите на нашите власти при откриването на двата български клуба. В края на миналия месец пък бе забранено учредяването на нов - “Цар Фердинанд”, в Богданци, който трябваше да отвори тази неделя.
Ковачевски припомни приетата забрана клубове да се кръщават на спорни за страната личности. Специална комисия в РСМ ще решава дали “Иван Михайлов” в Битоля и “Цар Борис III” в Охрид може да запазят имената си. През юни пак под претекст за името му вратата на клуб в Битоля бе подпалена. Задържан бе македонският певец Ламбе Аламбаковски, който си призна, но получи само условна присъда.
Днес министър Велислав Минеков открива нова сграда на българския културен център в Скопие. А вчера бе поредното заседание на смесената българо-македонска историческа комисия, която от години цикли върху това чии са Самуил, Гоце Делчев и пр.