
Парламентът ще заседава извънредно във вторник, парламентарният контрол падна и бе отложен за тогава
Хартиената коалиция отново се наложи за пришпорването на Изборния кодекс и го заложи в дневния ред на парламента днес. Нов скандал за изборните промени и спазването на правилата в парламента избухна с нова сила, след като Десислава Атанасова от ГЕРБ предложи заседанието да продължи до 15 часа, а Изборният кодекс да влезе като втора точка, вместо законодателните промени в съдебната власт.
Никола Минчев от ПП поиска да не се подлага на гласуване предложението. Той припомни идентично предложение на Мирослав Иванов от вчера - т. 12 да стане втора, но председателстващият тогава Йордан Цонев не го подложи на гласуване.
Изборният кодекс с изрично гласуване бе фиксиран като точка. Сега имаме фиксирана точка 2 за днес, ако приложим същото тълкуване, не може да изместим Закона за съдебната власт като трета, настоя той.
Росен Желязков, който председателства НС в момента, се възползва от чл. 48 от правилника и подкрепи идеята на Атанасова, представяйки я като своя. Той поиска заседанието да е до 15 часа, за да се разгледа Изборния кодекс. Второто му предложение бе парламентарният контрол да отпадне и да бъде разгледан следващата седмица. Желязков предложи НС да проведе извънредно заседание на 29 ноември от 9 часа, в което да разгледа Закона за държавния бюджет и бюджетите на ДОО и НЗОК, а втора точка да е парламентарен контрол.
"Аз направих предложение по смисъла на чл. 48 ал. 5, което е различно от аналогията с вчерашното заседание", настоя Желязков, с което си предизвика отговор от Асен Василев от "Промяната". Василев настоя да продължат с дневния ред така, както е гласуван. И настоя да не се отлага парламентарния контрол, защото имало достатъчно важни въпроси, които имат нужда от спешен отговор. Желязков или председателят на НС имал право да свика извънредно заседание на парламента.
"За разлика от подправянето на бюлетини и подписи, воденето на НС изисква поне известна доза морал и разбиране за това, че нямате самовластна власт", атакува той ината на ГЕРБ.
Йордан Цонев стана, за да уточни, че поддържа становището си от вчера.
"Смятам, че точката може да бъде внесена само с предложение на председателстващия по чл. 48 ал. 5, което направихте. Затова не подлагайте предложението на Атанасова, а вашето процедурно становище", посъветва той колегата си и му даде изход от ситуацията.
В крайна сметка 121 депутати гласуваха за вкарването на кодекса като втора точка, а против бяха 93. Така наречената хартиена коалиция на ГЕРБ, ДПС и БСП прокара задвижването на изборните промени.
"Скрихте се зад силата на мнозинството", обвини ги Мирослав Иванов.
Петър Петров от "Възраждане" посочи, че не обръщат сериозно внимание на парламентарния контрол - за него са предвидени много въпроси и той предположи, че във вторник няма да успеят да се справят с времето.
Стою Стоев от ПП предупреди, че на предното извънредно заседание така и не се е провел парламентарен контрол.
"Много се надявам този път да си спазите думата и да имаме такъв, а дневният ред да е такъв, какъвто го гласувахме, а не с партийни повели да се променя", настоя той.