
Изненадващи обрати в истеричен дебат, ДБ и “Промяната” напуснаха и свикаха протест, после обаче се върнаха
Старите устройства останаха на боклука за час, кметовете няма да се избират единствено с бюлетини
Броячки” вместо “мадуровки”, съмнително опиянение на народни представители - от предизборен патос или друго, обвинения в “мръсни поръчки” и заплахи с белия автобус.
В такъв истеричен дебат, продължил до късно снощи, депутатите сътвориха голям
“законодателен качамак”
- през половин час сменяха изборните правила.
Поправките в Изборния кодекс, чиито вносител са социалистите, първоначално предвиждаха само връщане на възможността да се гласува и с хартиена бюлетина. В БСП са убедени, че отпадането ѝ в секциите с над 300 избиратели им е изяло дузина депутатски места, защото хората се боят от машинния вот. Той е дискриминационен, категорични са и от ГЕРБ и ДПС.
На онова паметно 18-часово заседание на правната комисия, което счупи крехкия диалог в 48-ото НС, кодексът обаче бе прекроен и допълнен за една нощ преди второто му четене. Отпадна район “Чужбина”, завиши се изискването за отваряне на секции зад граница и се реши, че разписките от машините ще се броят като втори вид бюлетини, защото според Бойко Борисов и Корнелия Нинова ПП може да са “пипали” устройствата. След няколко дни заместникът на соцлидерката Георги Свиленски дори обяви как Кирил Петков ги оферирал да оттеглят връщането на хартията, срещу което ще им даде кода. Петков го заплаши със съд, а ДБ и ПП припомниха изтекли записи, в които кмет от ГЕРБ дава указания за повече невалидни хартиени бюлетини.
Играта на кодове на политиците срина окончателно доверието на хората в честния вот. Накрая прокуратурата се самосезира за “откраднатите” избори на БСП, а служебният премиер Гълъб Донев опита да обясни, че няма един код в нечий джоб, а сложна система от защити.
На този фон започна вчерашният маратон по окончателно гласуване на поправките в пленарната зала.
Неочакваният обрат настъпи към 16 ч, когато след лют скандал досегашните машини бяха изцяло отменени. ГЕРБ, БСП и ДПС гласуваха, че на следващите редовни избори ще има само хартиени бюлетини. Това означава, че ако има предсрочни, вотът ще е смесен - и на машини, но на кметските избори другата есен ще се пускат само от старите бюлетини. И
закупените за 58,7 млн. лева 12 837 машини отиват на боклука.
Осъзнайте се какво гласувате, призова червените юристът Милен Матеев от ПП. “Ако това е желанието - да отпаднат машините изобщо, разкрихте се пред всички. Благодаря!”, разгневи се на бившите партньори.
И наистина половината депутати не разбраха какво се гласува. Оказа се, че създават нов параграф 206а, обвързан обаче със следваща стъпка - да се приеме идеята на ДПС за друг тип машини - преброителни, които “четат” хартиената бюлетина още в секцията.
“Предлагаме само хартия - те трябва да има какво да сканират,
няма да сканират приятното лице на г-н Ананиев, затова трябват хартиени бюлетини”, обясни Хамид Хамид.
Съпредседателят на ПП Асен Василев обаче, по чието искане се направи и прегласуване (и текстът пак мина), настоя да се изясни - дали ако има предсрочни избори, ще се ползват настоящите машини, а след това ще се мине изцяло към хартиен вот.
“Ако има избори преди местните,
на тях ще се гласува със сегашните машини и с хартия, на местните - ако се приемат следващите текстове на ДПС, ще се гласува с хартиени бюлетини, които ще се сканират. И на практика ще се гласува с машини. Всичко - 100% на машини”, отвърна му шефът на правната комисия Радомир Чолаков.
Тук ПП и ДБ обявиха, че тогава не виждат причина да остават в залата. Никой не знаел какви са тези броячки на ДПС, а всичко по думите на Христо Иванов станало на “законодателен качамак”. Хартиената коалиция обезумя, не можем да сме част от това престъпление, избухна Кирил Петков. “Отварят вратата за 15% невалидни бюлетини. Всички, които уважават своя глас, продължавайте да отстоявате правата си”, призова той.
Последва свикване и през фейсбук на протест пред парламента, но в уречения час - 18,30, едва към 300 скандираха в студа. След поисканата от БСП почивка обаче последва обратът - върна се смесеното гласуване с гласовете на БСП и ГЕРБ.
Единствените, подкрепили ДПС, бяха осем от хората на Стефан Янев.
Депутатите на Бойко Борисов не обясниха официално защо са се отказали да прокарат идеята на движението за преброителни машини. Неофициално се заговори, че
Борисов е настоял да не се взривява окончателно политическият мир
А от ДПС дадоха да се разбере, че са изненадани и ядосани. “Предлагаме машини срещу машини. Машини, които предлагахме и 2014 г. Не бяхме подкрепени в комисия, но очакваме залата да го подкрепи”, заяви Хамид Хамид. Именно така се избягват невалидните бюлетини.
“За тези, които напуснаха залата и не се опитват да решават проблеми, а да експлоатират всяка тема и ситуация - дебатите по тази технология със сканиращите машини се водят от 2014 г.”, напомни и лидерът Мустафа Карадайъ в отговор на обвиненията на ПП и ДБ, че решението се взело без дебат.
“С безумното си поведение те пропуснаха възможността да наклонят везните и да има 100% машинно гласуване с тези машини, с които това се случва в САЩ, не във Венецуела. Сега ще се гласува с хартия и
сегашните машини ще бъдат само един принтер”,
гневно коментира и Йордан Цонев пред “24 часа”
ДБ и ПП в крайна сметка се върнаха в залата, а привържениците им отпред блокираха движението на жълтите павета. Задкулисието най-много го е страх от вас, обърна се Кирил Петков към събралите се. Няма да допуснем да откраднат вашия глас и данъци, обеща им той.
“Бойко Борисов много иска да си закачи някъде на ревера демократичните сили, но това няма да стане. Ние от ДБ сме гарант за това, че няма да допуснем Борисов повече да управлява страната”, заяви пък съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов.
Заседанието продължи до късно, очакваше се да се реши разписките от машините също да се броят като бюлетини, с което реално гласуването на устройства се обезсмисля.
Паравани вместо тъмни стаи, камери и неясен район “Чужбина”
Тъмните стаички, в които досега се попълваха хартиените бюлетини, ще бъдат заменени от параван, а броенето на вота ще става пред камери, приеха депутатите в Изборния кодекс.
Тъмните стаички се оказаха спорни още преди години, след като се видя, че позволяват недобросъвестни практики като заснемане на бюлетината за доказване на купен вот. Паравани ще се осигурят и за попълването на бюлетината, и за вота на машина, решиха депутатите по предложение на БСП.
Район “Чужбина” ще остане. Той беше създаден от 45-ото НС през лятото на 2021 г., но въвеждането му се отложи с идеята да се изчака новото преброяване на населението. На негова база трябваше да се направи нова методика за разпределение на мандатите. Такава обаче още няма.
Отхвърлено бе предложението на ПП за активна регистрация на гласуващите в чужбина.
Минималният брой на заявленията, които се подават за откриване на секция извън страната, остава 40, след като правната комисия бе приела на второ четене да са поне 100. Това, както и закриването на обществения съвет към ЦИК да бъде отменено, поиска лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от своите.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова излиза от тъмна стаичка за гласуване. Сега тя ще отпадне по искане на социалистите.