
Ако е стрелял нашият полицай, направил го е напълно правомерно, коментира проф. Николай Радулов по повод клипа със стрелбата по мигранти
След убийството на граничаря бе издадена заповед да използват оръжие, ако се почувстват застрашени. Ако срещу теб има една агресивна тълпа, която не крещи лозунги, а се опитва да те убие - защото 60 души да те замерят с камъни и да тичат срещу теб с колове, си е сериозна заплаха за живота. Ако е стрелял нашият полицай, направил го е напълно правомерно. Това обясни експертът и бивш депутат проф. Николай Радулов пред Нова тв. Той коментира появили се клип, в който се вижда стрелба по мигранти, който стана основа на репортаж на западна телевизия, в която се твърди български граничар е стрелял по сирийски бежанец. Това бе отречено от българските власти.
Проф. Радулов също уточни, че на записа не се виждат граничари.
Друг въпрос е дали полицаите ни от границата в момента са успели да минат този реанимационен курс, тъй като имат проблем да боравят с оръжие. Новите обучения вървят на по-малки партиди, обясни Радулов. Той напомни, че преминаването през т.нар. зелена граница е престъпление по Наказателния кодекс.
Минавайки законно, те трябва да докажат някакъв статут, а в повечето от случаите не могат да го докажат, тъй като страните не се считат за рискови. Затова предпочитат да минават границата нелегално, отколкото през пунктовете, коментира пък бившият зам.-министър Йордан Божилов.
Подход на терористичните организации е да бъдат на първа линия деца. Правозащитните организации не са прави, това не е свободно движение на хора, а престъпление, подобно на контрабандата, обясни проф. Радулов. Изтласкването на тази група от другата страна на оградата означава, че не са допуснати на българска територия, допълни той.
Оградата е строена навътре в българска територия, тя не е границата между България и Турция. Ролята на полицаите при този миграционен натиск е да се отблъснат мигрантите и се извикват турските граничари, обясни Божилов.
Не можем категорично да си позволим да останем извън Шенген по много причини. Не само, защото това е репутационна щета, но и защото натискът ще остане по-голям, няма да можем да използваме всички средства, които са осигурени, включително умната граница. Проблемът е, че ние не успяхме да консолидираме национална позиция, национално единство и да адресираме тези проблеми, които са в Нидерландия и Австрия, каза още Йордан Божилов.
Освен техническите критерии, има и други неща, свързани с Шенген - издаването на паспорти, работа на държавните структури по места, много проблеми са, каза той. Но ние трябва да се обединим около идеята, че това е приоритет, да се работи в няколко направления, допълни Божилов.
Когато говорим за Шенген, трябва да гледаме в цялата съвкупност на опазване на европейските граници, тъй като тази готовност, за която ние парадираме и е била обект на проверки и се твърди, че те са минали прекрасно, става дума само за системата вход-изход на КПП-тата. Това е само едно парченце от системата на ЕС за умна граница, обясни пък проф. Радулов.
Миналата година свърши изпитването на една програма, която се нарича Робобордер - охраната на зелените граници с дронове, специални стълбове с камери, и управлявано и задвижвано от изкуствен интелект. Докато ние се туткаме с тази част от Шенген - до 2026 г. в тази част трябва да работят около 200 души, много малка част от тях са назначени, допълни проф. Радулов.
Австрийците имат информация и твърдят, че 4% от мигрантите в Европа са минали през българо-турската граница. Те казват - и сега са много, но ако се отворят вътрешните граници, колко ли ще станат, допълни той.